מחול סקנדינווי בפסטיבל ישראל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הערב יועלה בתיאטרון ירושלים מופע המחול "שתי נשים, סולו" של שתי יוצרות ומבצעות סקנדינוויות: וירפי פהקינן משוודיה וקיט ג'ונסון מדנמרק. המופע יועלה ב"דאנס-אירופה", מסגרת משותפת של פסטיבל ישראל ומרכז סוזן דלל בתל אביב, המנסה להביא לקהל הישראלי להקות אירופיות עצמאיות של מחול מודרני.

בחלקו הראשון של הערב תרקוד פהקינן שלושה קטעי סולו שיצרה. פהקינן גלוחת הראש מפגינה גמישות ושליטה בגופה. בריקוד שלה היא מציגה דימויים תלת ממדיים של בעלי חיים, פסלים עתיקים ויצורים דמיוניים. בתנועה זורמת, אטית ועדינה היא עוברת ממצב למצב, מדימוי לדימוי, במה שנראה כטרנספורמציה של איברי גופה הנתמכים בתאורה ובתלבושות מיוחדות.

בחלקו השני של הערב תעלה ג'ונסון את "סטיגמה", מחול של חצי שעה הנוגע בשאלות קיום אוניוורסליות. בהתייחסה לשם המופע הסבירה ג'ונסון כי בעיניה, בעיית הסטיגמה המלווה אנשים מרגע היוולדם - מכורח נורמה חברתית או מבחירה - היא שאלה מרכזית בכל זמן ומקום. "הגוף שלנו זהה", היא אומרת, "המשותף בינינו רב יותר מן המפריד, וחבל שלא תמיד אנו זוכרים זאת".

במופע משולבים קטעי עירום, ועל כך אומרת ג'ונסון כי הגוף העירום הוא בעיניה חלש וחזק בו בזמן, ולכן אנושי מאוד. לדבריה, המופע המשותף לה ולפהקינן, שמציגה שפת תנועה ואווירה שונות מאלה שלה, רק מחזק את הייחוד של כל יוצרת ומגדיל את טווח הרגשות של הקהל.

ג'ונסון הגיעה למחול אחרי קריירה של אצנית מקצוענית והשתלמה במחול מודרני, קלאסי ובוטו. היא עובדת בעיקר בדנמרק ובגרמניה. מאז 1992 היא יוצרת עבודות סולו ועבודות קבוצתיות, שהועלו בפסטיבלים באירופה ובמזרח הרחוק. מיד בתום הופעותיה בישראל היא תצא להופעות בבריסל, רומא, ברלין וסיציליה.

הופעות נוספות של "שתי נשים, סולו" יתקיימו מחר ומחרתיים במרכז סוזן דלל בתל אביב.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ