שר ההגנה האמריקאי מצמצם הקשרים הצבאיים עם סין

לאחרונה הורה ראמספלד לבטל אירועים משותפים עם גורמים סיניים; ביקורת בקרב מומחים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שר ההגנה האמריקאי, דונלד ראמספלד, פועל לצמצום קשרי הפנטגון עם כוחות הביטחון הסיניים, בצעד שמעורר דאגה בקרב הנוגעים בדבר בצבא ארה"ב. הפנטגון מסר כי נבדקים כל הכינוסים המשותפים, הביקורים ושאר ההתקשרויות עם סין, אך עדיין לא התקבלו החלטות גורפות בנושא. מזכר פנימי של הפנטגון מציין כי ראמספלד מחליט באופן עצמאי אילו קשרים לאשר, וכי הוא ביטל את רובם. על פי מדיניותו של שר ההגנה, בחודשים האחרונים לא אושר כל קשר ישיר בין גורמי צבא אמריקאים לעמיתים סינים.

לאחרונה בוטל ביקור מתוכנן בסין של נשיא האקדמיה להגנה; קצינים סינים אינם מוזמנים עוד לסמינרים במרכז ללימודי ביטחון בהונולולו, מרכז המחקר הראשי של הפנטגון; שר ההגנה הורה גם לצמצם את הקשרים בין אמריקאים לסינים בסמינרים בינלאומיים.

עוזרים בכירים לראמספלד אמרו כי המדיניות החדשה מבטאת את אי שביעות רצונו מדרך הטיפול הסינית בפרשת מטוס הביון, במהלכה הוחזקו אנשי צוות המטוס האמריקאי במעצר. גם לפני התקרית נקט ממשל בוש גישה ספקנית כלפי סין, למרות שעדיין שמר על קשרים צבאיים עמה. לא ברור אם הקשרים ישתפרו עם סיום הפרשה, לאחר החזרת המטוס לארה"ב. "ממשל בוש מאמין כי היחסים בין המדינות אינם מאוזנים. היינו באמצע בחינת הנושא כשתקרית המטוס אירעה", אמר בכיר בפנטגון.

מדיניותו של ראמספלד מדאיגה כמה מקציני צבא ארה"ב בעבר ובהווה. הם טוענים כי יחסי גומלין עם סין יכולים להעניק לארה"ב הבנה של דרכי הפעולה של בייג'ין, לפתח קשרים מועילים לעתיד ואף להוות גורם מרתיע - אם סין תתוודע ליכולת הצבא האמריקאי. ה.ק. סטאקפול, ראש מרכז הביטחון האמריקאי בהונולולו, מתנגד לצמצום הקשרים: "אני חושב שצמצום היקף היחסים יגדיל את כוחם של הפוליטיקאים הסינים הנוקטים קו נוקשה, אלה המתנגדים לארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ