מאת ראלי סער

ועדת החינוך של הכנסת קיימה אתמול דיון בצורך בקביעת מדיניות חדשה בכל הנוגע להורים המסרבים לשלם לבתי הספר על פעולות תרבות וטיולים.

לפי מדיניות משרד החינוך, בתי הספר אינם יכולים לאסור על תלמידים להשתתף בפעילויות אלה, גם אם הוריהם מסרבים לשלם בעד טיולים או פעילויות אחרות מחוץ לכותלי בתי הספר. משרד החינוך אינו מתיר לרשויות המקומיות או לוועדי ההורים להטיל סנקציות על הורים סרבני תשלום.

יו"ר ועדת החינוך במרכז השלטון המקומי, שמואל אבואב, שהשתתף בדיון של ועדת החינוך של הכנסת, מסר כי בשנת הלימודים הזאת בתי הספר לא הצליחו לגבות מההורים כ-25% מהסכומים שהיה עליהם לשלם - 200 מיליון שקלים.

המנהלים בבתי הספר התיכונים כבר הכריזו על סכסוך עבודה בעניין זה, והודיעו כי לא יפתחו את שנת הלימודים הבאה, אם לא תימצא דרך לאכוף תשלום על ההורים. לדברי אבואב, "סרבני תשלום אינם הורים שמצבם הכלכלי קשה, אלא הורים שמחליטים שאינם מעוניינים לשלם".

ועדת החינוך אף אישרה אתמול את תשלומי החובה שעל ההורים לשלם בשנת הלימודים הבאה, ואת המחיר המרבי של תשלומי הרשות. תשלום החובה היחיד שנותר על כנו הוא ביטוח תאונות אישיות, שיעלה להורים 22 שקל בשנה. אגרת ביטוח השן, באותן רשויות מקומיות שבהן ניתנים שירותים אלה, בהסכמת ועד ההורים, תעלה 27 שקלים בשנה לטיפול בסיסי, ו-53 שקלים לטיפול מקיף.

בסעיף תשלומי הרשות, נקבע אתמול כי המחיר המרבי לסל תרבות לגני ילדים וכיתות א'-ד' יהיה 78 שקלים בשנה, לתלמידי כיתות ה'-ו' המחיר המרבי יהיה 113 שקלים, לחטיבות הביניים 149 שקלים ולתלמידי התיכון - 178 שקלים.

המחיר המרבי של מסיבות סיום שנה לתלמידי גני הילדים יהיה 60 שקלים, ההורים יידרשו לשלם 165 שקלים למסיבת סיום בית הספר היסודי, 165 שקלים לסיום חטיבת ביניים ו-184 שקלים לסיום התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ