רשות העתיקות: אין סיכוי להציל מידע מחפירות הוואקף

מאת נדב שרגאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת נדב שרגאי

"נגוז הסיכוי האחרון להציל מידע ארכיאולוגי מאזור החפירות של הוואקף בהר הבית, שבו הותקנו שערי הכניסה למסגד התת קרקעי באורוות שלמה", כך כותבים ארכיאולוג מחוז ירושלים ברשות העתיקות, גון זליגמן, והארכיאולוג גדעון אבני, מראשי הרשות, במסגרת סקירה היסטורית על הבנייה, הפיתוח, המחקר ושמירת העתיקות בהר הבית בין השנים 2001-1917. הסקירה לא הופצה לציבור.

אבני וזליגמן מציינים, כי המועד שבו נסתם לכאורה הגולל על האפשרות להציל מידע ארכיאולוגי מאזור החפירות של הוואקף הסמוך לאורוות שלמה הוא פברואר 2001, אז "חודשו העבודות באזור שממזרח למדרגות המוליכות אל 'אורוות שלמה'; נעשתה חפירה בכלי מכני (מחפרון), פורקו קירות קדומים ופונו שכבות קדומות".

השניים מציינים עוד כי החל מאוקטובר 2000 חל שינוי מהותי ביכולת המעקב של רשות העתיקות אחר הנעשה בהר הבית. "מתאריך זה ואילך מנע הוואקף את כניסתם של מפקחי רשות העתיקות להר הבית, ולמעשה אין פיקוח ארכיאולוגי כלשהו באתר. "ממועד זה", מציינים השניים, "הסתמכה רשות העתיקות על דוחו"ת מאת משטרת ישראל".

הוועד למניעת הרס עתיקות בהר הבית שבו חברים סופרים, חברי כנסת, משוררים, ואנשי צבא בדימוס מכל גווני הקשת הפוליטית חשף אתמול סדרת תמונות שצולמה בחשאי בתוך ההר בתקופה האחרונה. באחת התמונות נראה מסור חשמלי תעשייתי גדול, המוצב בימים אלה למרגלות 'הרמה' שעליה נמצאת כיפת הסלע, כשהוא מוסתר מלמעלה בבד יוטה. לטענת אנשי הוועד באמצעות המסור הזה מנסרים הפלשתינאים אבנים עתיקות, שפורקו מחומות קדומות או שנחפרו בהר, ומסבים אותם לאבני ריצוף ובניין.

הארכיאולוגית ד"ר אילת מזר, חברת הוועד, אמרה אתמול ל"הארץ" שהעבודות בהר נמשכות ללא הפסקה, וכי פעולת המסור בהר הבית, שהמשטרה טענה שהוא מסור לחיתוך מרצפות, הנה פשע ארכיאולוגי. "זו שערורייה שממשלת שרון אינה מפסיקה את הדבר", אמרה.

גם חבר הוועד למניעת הרס עתיקות, ישראל כספי, אמר דברים דומים, אולם הוא ציין לחיוב את העובדה שממשלת שרון סגרה באופן רציף את שערי ההר לכניסת חומרי בנייה, משאיות וכלי עבודה כבדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ