טבע סירבה לחתום על התחייבות לשמירת קניין רוחני - ולא תקבל תמיכה ממשלתית

מאת אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורה קורן

ועדת הערר של מינהלת מרכז ההשקעות דחתה אתמול את הערר שהגישה חברת טבע, על החלטת מרכז ההשקעות שלא להעניק לחברה תמיכה ממשלתית. בקשתה של טבע נדחתה, מכיוון שהחברה סירבה לחתום על טופס סטנדרטי, הכולל התחייבות לשמירה על זכויות יוצרים - כך נמסר מלשכת שרת התמ"ס, דליה איציק. בכירים במינהלת מרכז ההשקעות הבהירו אתמול כי מדובר בהחלטה עקרונית, וכי טבע לא תוכל לקבל בעתיד תמיכה ממשלתית אם תעמוד בסירובה לחתום על ההתחיבות לשמור על הקניין הרוחני.

"אנחנו מדינת חוק ולא נוותר בנושא השמירה על הקניין הרוחני", אמרו הבכירים במרכז ההשקעות. "אם טבע לא תחתום על התחיבות לשמירת הקניין הרוחני, היא לא תוכל לקבל תמיכה ממשלתית להשקעותיה גם בעתיד", הוסיפו.

טבע הגישה בקשה לתמיכה ממשלתית במסלול הטבות מס, להשקעה בסך 1.5 מיליון דולר בחברת מבט מעבדות, הפועלת באזור התעשייה עטרות שבירושלים. תוכנית ההשקעה עמדה בקריטריונים והבקשה אושרה. עם זאת, מינהלת מרכז ההשקעות סירבה להוציא לטבע כתב אישור על ההטבה, המהווה התחייבות ממשלתית למתן המענק, מכיוון שטבע סירבה לחתום על טופס סטנדרטי לשמירה על קניין רוחני, עליו מתחייבת כל חברה המקבלת תמיכה ממשלתית לחתום.

משרד הסחר האמריקאי מקטלג את כל המדינות הסוחרות עם ארצות הברית ברשימות לפי מידת השמירה על זכויות יוצרים בתחומן. ישראל היא שנייה ברשימה מתוך ארבע מדינות מפירות.

בנוסף, ב-2000 נכנס לתוקף בישראל חוק המאפשר פיתוח תרופות בתקופת הגנת הפטנט שלהן, המנוגד לפרשנות האמריקאית של שמירת זכויות יוצרים בנושא. בתמ"ס אישרו כי מהחוק נהנית בעיקר חברת טבע.

במינהלת מרכז ההשקעות הסכימו ללכת לקראת טבע ולנסח נוסח שונה מהסטנדרטי לשמירת זכויות יוצרים. התייעצויות בין היועצים המשפטיים של טבע לאלה של משרד התמ"ס הניבו נוסח פשרה, ואולם לפני כמה ימים הודיעה טבע כי היא מסרבת לחתום גם עליו.

בשנתיים האחרונות הגבירו ממשלות ישראל את מאמציהן, לשיפור השמירה על הקניין הרוחני בישראל. זאת, בעיקר בתגובה ללחצים אמריקאים, שהגיעו לכדי איומים בסנקציות על יצוא ישראלי לארה"ב.

עד מועד סגירת הגיליון לא התקבלה תגובת טבע לידיעה.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ