הייג ליכד את השמרנים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ויליאם הייג נולד ב-1961 ברותרהם, אנגליה, נשוי. לשעבר יועץ ניהול בסקטור הפרטי. מנהיג המפלגה השמרנית החל את הקריירה הפוליטית שלו רק לפני 12 שנים, אבל התקדמותו היתה מטאורית. כבר בצעירותו צפו לו גדולות במפלגה השמרנית, מאז נשא בגיל 16 נאום משכנע בוועידת המפלגה בבלקפול, שסחף תשואות רמות ממודל החיקוי שלו מרגרט תאצ'ר.

הייג, בוגר אוקספורד ובית הספר למנהל עסקים בצרפת אינסאד, עבד כיועץ בסקטור הפרטי ובמקביל החל לבצר עמדת כוח במפלגה, תחילה כיועץ פוליטי לשר האוצר בשנות ה-80. ב-1989 נבחר לפרלמנט, וב-1995 החליט ג'ון מייג'ור לצרפו לממשלתו כשר לענייני וויילס.

לאחר תבוסת השמרנים בבחירות 1997 הוא נבחר לראשות המפלגה. למרות תדמיתו הרכה, קולו המשונה ותעלולים תדמיתיים לא מוצלחים (הוא התרברב כי שתה בצעירותו 13 כוסות בירה ביום, וחבש כובעים מצחיקים באירועים המוניים) הצליח הייג לרשום הישגים משמעותיים. הוא הביס את בלייר בעימותים פומביים בבית הנבחרים; שיקם את אמון הציבור במפלגה השמרנית, שעמדה על סף התפרקות וליכד את שורותיה בנוקטו עמדה המסתייגת מהידוק היחסים עם האיחוד האירופי ומתנגדת למטבע האירופי. הוא גם הביע סלידה ממדיניות המיסוי של הלייבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ