האוניברסיטאות: שנת הלימודים לא תיפתח אם לא יקטן הקיצוץ

מאת ראלי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ראלי סער

ראשי האוניברסיטאות הודיעו אתמול כי שנת הלימודים האקדמית לא תיפתח, אם הקיצוץ הצפוי בתקציב ההשכלה הגבוהה, בסך 213 מיליון שקל, שהאוצר תובע להשית על המוסדות להשכלה גבוהה, יעמוד בעינו. כך הוחלט בסיומו של דיון חירום שקיימו אתמול באוניברסיטת תל אביב, ראשי האוניברסיטאות והמכללות המתוקצבות.

מ"מ יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' משה קוה, שהוא גם נשיא אוניברסיטת בר-אילן, אמר אתמול: "הקיצוץ שהאוצר תובע ממערכת ההשכלה הגבוהה אינו ריאלי, ומשמעו אי פתיחת שנת הלימודים הבאה. אי אפשר להחיל קיצוץ לאחר שהאוניברסיטאות סיימו את תהליכי קבלת הסטודנטים ושכרו סגל אקדמי".

יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה, פרופ' נחמיה לבציון, אמר: "מעולם לא חל קיצוץ בהיקף כזה על תקציבי ההשכלה הגבוהה, מאחר שעד כה המדינה הכירה בכך שתואר אקדמי הוא הגורם הראשון במעלה לשיפור המצב הכלכלי-חברתי. הפער בהכנסות בין בעל תואר ראשון לבעל השכלה תיכונית הוא 75%".

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הציגה אתמול נתונים לפיהם גובה הקיצוץ בתקציב ההשכלה הגבוהה הוא 4% - גבוה מגודל הקיצוץ הנדרש מכל משרדי הממשלה, ומשום כך תביעתם מהאוצר היא להפחית את הקיצוץ ל-50-60 מיליון שקלים. לדברי קוה, "עמדתנו היא שעלינו, כמו כל אזרחי המדינה, לתרום את חלקנו למאמץ הביטחוני, אולם תביעת האוצר אינה מוסרית".

במשא ומתן שיקיימו ראשי מערכת ההשכלה הגבוהה עם האוצר הם יתבעו גם לפרוס את הקיצוץ על פני שנים אחדות, כדי למזער את הפגיעה בתוכנית הרב-שנתית של המל"ג, להגדלת מספר הסטודנטים מהשכבות החלשות.

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ