השוטרים פשטו, הרוכבים לא התייצבו לקטע ה-18

מזרקים, צנצנות וחומרים לא מזוהים הושלכו מחלונות בתי המלון, אחד הרוכבים ניסה לברוח אך נתפס. בתגובה, לא התייצבו הרוכבים לקטע היומי ואיימו לפרוש מהמירוץ. בסופו של דבר הוחלט לבטל את הקטע ה-18 והיום ישובו המתחרים לקו הזינוק

מאת יאיר בן עמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יאיר בן עמי

היום שהיה צפוי להיות המרתק והמכריע ביותר בג'ירו האיטלקי לשנת 2001, יכנס להיסטוריה כאחד הימים השחורים של ענף האופניים, אולי יותר מאותו יום ב-1998 בו התפוצצה פרשת הסמים בטור דה פראנס.

הכל החל שלשום בלילה, לאחר סיום הקטע ה-17 בסן רמו. על פי כמה גרסאות פשטו 200 עד 400 שוטרים על בתי המלון ורכבי הליווי של הקבוצות המשתתפות במירוץ. על פי העדויות, הפשיטה התנהלה כמו מבצע צבאי מורכב, המתאים יותר למצוד אחר פושעים מסוכנים מאשר רוכבי אופניים המשתמשים בסמים. הכוח פשט על בית המלון בו שהו חברי קבוצות טלקום הגרמנית, מרקטונה אונו וליקוויגאס האיטלקיות.

הפיסיותרפיסט האישי של מרקו פאנטני הובל אחר כבוד לחקירה, לא לפני שהוחרם מידיו תיק שכלל צינצנות רבות שהכילו חומר לא מזוהה. רוכבי טלקום ומרקטונה אונו עוכבו לחקירה ורוכבי ליקוויגאס, ששהו קומה אחת מעליהם, מצאו עצמם בהסגר כאשר השוטרים מנעו מהם לרדת לארוחת הערב בחדר האוכל.

בבתי מלון אחרים נראו מחזות מדהימים ולפחות מאחד מהם הגיע דיווח על חפצים שהושלכו מהחלונות, כמו מזרקים ריקים וחבילות בלתי מזוהות. שוטר אחד דיווח כי נפגע ממזרק שהושלך מחלון אחד החדרים ופגע בו. במלון אחר דווח על רוכב אמיץ, שקפץ מחלון חדרו בקומה הראשונה, אך נתפס כאשר ניסה לברוח. בסך הכל עוכבו לחקירה כ-50 רוכבים.

אתמול בבוקר העלו רוכבים רבים ומנהלי קבוצות את הרעיון לפרוש מהמירוץ. אחד המארגנים הודיע כי המסלול יקוצר ב-100 קילומטר והרוכבים יעברו 138 קילומטר בלבד, שיכללו רק חלק ממעברי ההרים שהופיעו במסלול המקורי, אבל בשעה 9 בבוקר לא התייצב איש על קו הזינוק. לא רוכבים, לא מנהלי קבוצות ולא המארגנים. במקום זאת נפגשו הרוכבים המובילים עם מנהלי הקבוצות, מנהלי המירוץ וכמה אישים בכירים בענף האופניים, כמו נשיא ההתאחדות הבינלאומית (ה-UCI), היין ורברוגן. המוליך בדירוג הכללי, האיטלקי ג'ילברטו סימוני מלאמפרה, לא הגיע לתחילת הפגישה אלא רק שעה לאחר שהחלה.

הדיווחים הראשונים שדלפו מהפגישה, שנמשכה מהבוקר עד לשעות הצהריים המאוחרות, הצביעו על נטייה של רוב המשתתפים לסיים את המירוץ. רוכבים רבים התבטאו באופן קשה על דרך עבודתם של השוטרים. המאיץ המצטיין, מריו צ'יפוליני מקבוצת סקו, אמר בראיון לאחת מתחנות הטלוויזיה: "אילו הייתי אחד מהשוטרים האלו, הייתי מחפש היום עבודה אחרת. אני מכבד את תפקידם, אך נראה כי הם לא מכבדים את העבודה שלי". צ'יפוליני אף הוסיף שאלה מטרידה, שלא זכתה למענה מצד גורם כלשהו: "לא ברור לי מדוע הפשיטה נעשתה דווקא ערב הקטע הקשה ביותר במירוץ ולא ביום המנוחה שלנו לפני יומיים".

לאחר שעות רבות של דיונים ומשא ומתן בין נציגי הקבוצות ומארגני המירוץ, החליטו ארבע קבוצות - אלקסיה, לאמפרה, אליסיו וסלה איטליה - להמשיך בג'ירו. שאר הקבוצות החליטו מאוחר יותר להצטרף להחלטה של הארבע. עקב השעה המאוחרת לא ניתן היה לקיים את הקטע ה-18 ומארגני המירוץ החליטו לבטלו. הרוכבים הסכימו להמשיך מהקטע ה-19 שייערך היום.

עוד לפני שהתפוצצה הפרשה, החליט מנצח הטור האיטלקי והטור דה פראנס ב-1998, מרקו פאנטני ממרקטונה אונו, לפרוש עקב השפעת שתקפה אותו בתחילת השבוע והחמירה. שלשום, בקטע ה-17, סיים פאנטני בפיגור של 12 דקות מהמנצח ומיקומו בדירוג הכללי לאחר קטע זה היה 24, בפיגור של 30 דקות מהמוליך. לא ברור אם פאנטני יחזור בו מהחלטתו, לאחר שאתמול היה אחד הרוכבים הבולטים בדיונים עם מארגני המירוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ