טאייוואן מנסה לשנות את מבנה תעשיית המחשבים המקומית - עקב התחרות עם סין

מאת רוני ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רוני ליפשיץ

ההסכם שנחתם בסוף השבוע בין נציגי ממשלת ארה"ב לנציגי ממשלת סין פותח לראשונה אפשרות כי המעצמה הכלכלית מאסיה תצטרף אל איגוד הסחר העולמי (WTO), שדיוניו השנתיים יתחילו בסוף יוני.

אתמול סירבו שתי המדינות להבהיר מהן ההסכמות שאליהן הגיעו, ואולם בתעשיית ההיי-טק, ובמיוחד בתעשיית המחשבים, עוקבים בעניין עצום אחר תהליך הפיכתה של סין ממדינה חצי-מנודה לחברה מלאה בארגונים כלכליים עולמיים. העניין הרב ביותר, והדאגה הרבה ביותר, הם נחלתה של טאייוואן, "ממלכת ייצור המחשבים האישיים".

בשנים האחרונות הקימו חברות טאיוואניות רבות מפעלי ייצור בסין, כדי לנצל את הקירבה התרבותית ושכר העבודה הנמוך בסין. על כן הפכה סין לאחת היצרניות הגדולות בעולם של ציוד למחשבים אישיים, וב-2000 הסתכם ייצור המחשב בסין בכ-25.5 מיליארד דולר.

יתרונות אלה הופכים לחסרונות גדולים, מבחינתה של טאיוואן, בתקופת משבר. בסוף השבוע העריכה חברת המחקר IDC כי ב-2001 תחול ירידה, לראשונה בהיסטוריה, בכמות המחשבים שיימכרו בארה"ב. החברה סבורה שהשנה יימכרו בארה"ב 45.3 מיליון מחשבים - ירידה של 6.3% לעומת 2000. תחזית זו מבוססת על ההנחה כי השוק יתאושש, שכן ברבעון הראשון של 2001 חלה ירידה של 26.4% במכירות המחשבים.

נתונים אלה מעוררים דאגה עמוקה בטייפה, בירת המדינה הסינית האחרת, טאייוואן. בשבוע שעבר ניסתה תעשיית המחשבים הטאייוואנית להוכיח את יציבותה בתערוכת המחשבים קומפיוטקס שהתקיימה במדינה. מנהלי התערוכה אמרו כי למרות המשבר, גדל מספר המציגים בתערוכה ב-4% ל-1,071 מציגים, אלא שהתפתחות הייצור בסין היבשתית מעוררת חששות כבדים.

מנהל המשרד לחקר שווקים במשרד תעשיית המידע בטאייוואן, ויקטור צאן, העריך ביריד כי ב-2000 צמחה התעשייה המתחרה בסין היבשתית ב-38%, בעוד שייצור המחשבים בטאייוואן צמח ב-10% בלבד, והסתכם ב-21 מיליארד דולר.

אלא שהטאייוואנים עדיין צופים צמיחה בתעשיית אביזרי החומרה למחשבים. על פי הערכת המרכז לחקר שווקים (Market Intelligence Center), ב-2001 תצמח תעשיית החומרה הטאייוואנית ב-15% ותגיע להיקף של 54 מיליארד דולר. ב-2002 תרד הצמיחה ל-9%, וב-2003 היא תסתכם ב-7% בלבד.

זו הסיבה שמשרד תעשיית המידע בטאייוואן ממליץ לחברות המקומיות לשנות את פרופיל הייצור שלהן: להיכנס לתחומי התוכנה, ציוד התקשורת והרכיבים האופטיים.

בשל התחרות הגוברת עם סין היבשתית בייצור זול, מתגבשת כעת תוכנית להפוך את התעשייה הטאייוואנית לכזו המתמקדת בייצור המוצרים המתקדמים ביותר ובעלי הערך המוסף הגבוה, כשעוצמת הייצור הסינית תיהפך לסדנת הייצור של המוצרים הפשוטים יותר, שימכרו חברות טאייווניות.

"כך או אחרת", אמר צאן בראיון ל-CNET, "גם אם המהלך יסתיים בהצלחה, אני חושש שלא נצליח לחזור על שיעורי הגידול של שנות ה-90".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ