מה מחסל את הפלמינגו בקניה?

אפריקה / הרחבת התיעוש במזרח היבשת גורמת לנזק סביבתי

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ניירובי (רויטרס). באחרונה שבה ופקדה את קניה מגיפת מקרי מוות של ציפורי פלמינגו. חוקרים אומרים שהסיבה המדויקת למגיפה עדיין עלומה, אך עולה חשש כי הדבר קשור לזיהום סביבתי.

הגל המסתורי החל לפני יותר מחודשיים, ובשבוע שעבר נמצאו עשרות פגרים של ציפורי פלמינגו שרועים על גדותיהם של שני אגמים במערב קניה - נאקורו ובוגוריה. הקרן העולמית להגנה על חיות בר, ה-WWF, מסרה שכלבים חיטטו בין הפגרים שעל גדת אגם בוגוריה.

"הדבר העצוב הוא שעדיין לא ביררנו מה סיבת המוות", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס ראמש תאמפי, מומחה מטעם ה-WWF לאגמי השבר הסורי-אפריקאי. "זיהינו כמה רעלים בגופות הציפורים הללו בעבר", אמר, "ואנחנו לא יודעים מהי ההשפעה של שילוב החומרים על הפלמינגו".

יחסית לשתי המגיפות שפקדו את קניה בשנות התשעים, מדובר בגל קטן של מקרי מוות. בשנת 1993 מתו כ-40 אלף ציפורי פלמינגו בתוך 3 חודשים; ובשנת 1995 מתו כ-20 אלף. ואולם יש לזכור כי לפי החוקרים, נוסף על מקרי המוות ישנם עתה מקרים רבים של ציפורי פלמינגו חולות.

ואכן, ציפורים כאלו נמצאו כשהן שרויות במצב של דיסאוריינטציה מוחלטת - מדדות לאחור או מקפצות במעגלים חסרי תכלית, ובכל מקרה חלשות מדי מכדי לעוף. אחרות שכבו בתנוחת "ישיבה" יוצאת דופן במים, ובקושי גייסו די כוח להתרחק כאשר התקרבו אליהן.

תאמפי אמר שקיים צורך דוחק לברר את הסיבה המדויקת למות הציפורים. תוחלת החיים של הפלמינגו היא בין 30 ל-50 שנה. "הפלמינגו קיים לפחות 50 מיליון שנה, אבל אם האוכלוסייה תמשיך להצטמצם ב-20% כל עשרים שנה, ייתכן שבתוך מאה שנה תחוסל אוכלוסיית הפלמינגו בכל יבשת אפריקה".

כל זאת קורה בשעה שקניה ושכנותיה במזרח אפריקה מרחיבות את הבסיס התעשייתי שלהן. באגמי המדינה החלו להצטבר בהדרגה חומרי זיהום מבתי חרושת, דשנים וצינורות ביוב.

בניתוחים שנעשו בעבר בגופות פלמינגו בקניה, נמצאו תשע מתכות כבדות בכל ציפור - ובהן עופרת, כספית, ארסן, נחושת ואבץ. המתכות הצטברו בגוף הציפורים במהלך חייהן.

"מדובר בתערובת של כימיקלים", אמר תאמפי. "הרעלים הללו שמצטברים בגוף הפלמינגו מגבירים את הרגישות למתחים. עם אותם מתחים, ובימים כתיקונם, הציפורים היו יכולות להתמודד בקלות רבה".

החוקר הראשי של ה-WWF במזרח אפריקה, גדעון מוטלין, אמר שהצוות שלו בדק יותר מ-100 ציפורים חולות מאז 1993. אצל כל אחת ואחת מהן נמצאו ליקויים בתפקוד הכבד. "הפצעים ועדויות נסיבתיות אחרות מצביעים בבירור על הרעלה כסיבת התחלואה והמוות", סיכם מוטלין.טלין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ