הארץ

בעוד ראש הסי-איי-אי, ג'ורג' טנט, סובב בין ירושלים לרמאללה בניסיון לקבל את הסכמת ישראל והרשות הפלשתינית למסמך מפורט על תנאיה של הפסקת אש, גברו בימים האחרונים תקריות הירי בשטחים. ברור עתה, שהכרזתו של יאסר ערפאת על הפסקת אש, שניתנה תחת לחץ בינלאומי כבד בעקבות הפיגוע בדולפינריום בתל אביב, נועדה רק להרפות את הלחץ על הרשות עד יעבור זעם. במשך זמן מה ניכרו סימני מאמץ של מנגנוני הרשות להשיג רגיעה, אולם המאמץ התפוגג.

בימים האחרונים היו בשטחים יותר מעשרה פיגועי ירי בכל יום, רובם בשטחי B ו-C. טנט עצמו היה יכול לראות את עקבות הדם של אחד הפיגועים, שהיה סמוך למשרדי התיאום ברמאללה, שבו נפצע קשה תושב ההתנחלות עלי. חודש גם ירי המרגמות על התנחלויות ברצועת עזה. שידורי הרדיו והטלוויזיה הפלשתיניים ממשיכים להתיר את דמם של מתנחלים וחיילים. בנסיבות אלה נשחקה גם מדיניות הריסון של צה"ל. הריגתן של שלוש נשים בדוויות מירי טנק של צה"ל על שכונת שייח עג'לין הסמוכה לנצרים היא עוד עדות נוראה לקלות שבה חילופי אש מידרדרים לטרגדיה אנושית.

האחריות להמשך האש בשטחים נופלת רובה ככולה על הרשות. בכירי הרשות, וערפאת בראשם, הבהירו, שהפסקת האש שהוכרזה לפני תשעה ימים אינה כוללת פעולות נגד מתנחלים וחיילים בשטחים. לפי תפישתם, מנגנוני הביטחון של הרשות גם אינם יכולים להיות אחראים לנעשה בשטחי B ו-C, הנתונים לשליטה ביטחונית ישראלית.

דברים אלה מבטלים למעשה את המשמעות של הכרזת ערפאת אחרי הפיגוע בתל אביב ושמים ללעג את התקוות, שכוונתו להפסיק את האלימות והטרור. ישראל אינה יכולה להסכים לכך, שהפסקת האש תהיה חלקית או מסויגת או מלווה בקריצה. להכרזה על הפסקת אש יכולה להיות רק משמעות אחת: הפסקה כללית ומוחלטת של האש. כל ניסיון לסייג את הדברים בהרשאות להמשיך במארבי ירי בשטחי B ו-C ולפעול נגד מתנחלים וחיילים אינו אלא עדות נוספת לדרך שבה ערפאת מנסה לתעתע בישראל.

הממשלה, ואריאל שרון בראשה, אינה מאמינה בסיכוייו של טנט להשיג הסכמה ברורה ומקיפה על הפסקת אש כוללת. שרי ממשלה מתחרים בשרון בהשמעת נאצות וחרפות על הרשות וראשה. אלה נבואות, ונאצות, הנוטות להגשים את עצמן. בכך תורמת ישראל לערעור הסיכויים, הקטנים ממילא, להחזיר את היציבות. יש היגיון בטענה, שהדבקת תווית - רוצח ושקרן פתולוגי, אוסאמה בן-לאדן של המזרח התיכון - למצחו של ערפאת אינה מועילה לניסיון לרתום אותו, גם אם בעל כורחו, למאמץ הבינלאומי להרגעת האזור. כשאין באופק כל אלטרנטיווה לערפאת, אין טעם בהשפלתו הפומבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ