עוד יותר דתית, עוד יותר לאומית

על הבימה בעצרת הימין בכיכר ציון בשבוע שעבר ישבו אישים רבים ממפלגות הימין. אבל העיניים היו נשואות לשניים שעדיין אין להם תפקיד פורמלי: אפי איתם ומרדכי אלון. השניים, המועמדים להשתלב בהנהגת המפד"ל, הם נציגים מובהקים של הזרם הרעיוני החרדי לאומי המשתלט על הציונות הדתית

אריה דיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה דיין

בגופים הפוליטיים שמימין לליכוד, ובמיוחד בצמרת המפד"ל, עסוקים בחודשים האחרונים בפעילות פוליטית אינטנסיווית, המתנהלת ברובה מאחורי הקלעים. בעוד כמה חודשים, כאשר הדי ההתרוצצות הזאת יחלו להישמע גם מעל פני השטח, תתחיל בימין טלטלה שעשויה, בסופו של דבר, לשנות הן את ההיערכות המפלגתית הקיימת שם היום והן את הרכבה האישי של הנהגת המפד"ל. כל מי שהיה נוכח בהפגנה שקיימו מועצת יש"ע ומפלגות הימין בירושלים ביום רביעי האחרון יכול היה להבחין, במבט אחד לעבר בימת הנואמים, בעוצמת השינויים שמתחוללים כבר עכשיו בצמרת הציונות הדתית.

על הבימה בכיכר ציון ישבו יו"ר המפד"ל יצחק לוי, שר הביטחון לשעבר ח"כ משה ארנס וחברי כנסת נוספים מהמפד"ל, מהליכוד ומהאיחוד הלאומי. אך לכל הנוכחים בכיכר היה ברור שאהדת הקהל נתונה לשני אישים נוספים שישבו שם, אף על פי שעדיין אין להם תפקיד פורמלי במערכות הפוליטיות של הימין: תת-אלוף (במיל') אפי איתם והרב מרדכי אלון. הדבר נעשה ברור עוד יותר כאשר הוזמן איתם לשאת את דברו. משורות הקהל, שקיבל את רוב הנואמים במחיאות כפיים פושרות, נשמעו תשואות רמות וקריאות בנוסח "ראש הממשלה הבא".

הקריאות הללו מדאיגות את יצחק לוי ובעלי בריתו בצמרת המפד"ל יותר משהן מדאיגות את אריאל שרון או בנימין נתניהו. איתם ואלון, שבשבועות האחרונים מרבים לנהל שיחות פוליטיות גם עם הרב לוי וגם עם ח"כ שאול יהלום, יריבו של לוי במפד"ל, נמנעים בינתיים מהצהרות על כוונותיהם הפוליטיות. בני שיחם מתרשמים, עם זאת, כי שניהם כבר החליטו להצטרף לחיים הפוליטיים. הם גם מתרשמים שטרם החליטו אם לעשות זאת באמצעות השתלטות על הנהגת המפד"ל או באמצעות מסגרת פוליטית חדשה. שתי האפשרויות כבר זורעות אי שקט גם במפד"ל וגם באיחוד הלאומי.

ברית נגד לוי

"המפד"ל נערכת בימים אלה למפקד חברים, שאחריו יהיו גם בחירות לוועידת המפלגה וגם פריימריס, בהשתתפות כלל המתפקדים, לבחירת יו"ר המפלגה", מספר ח"כ יהלום, שחותר להכניס את איתם ואלון למפלגתו וליצור עמם ברית פוליטית נגד לוי - היריב המשותף. "התהליך הזה צריך להוביל לחידוש פניה של המפד"ל בכל המישורים האידיאולוגיים והארגוניים, החל מהמוסדות הפנימיים וכלה בצמרת הרשימה לכנסת. בכל המפגשים שלי עם חברי מפלגה ותומכי מפד"ל אני שומע שוב ושוב את שמותיהם של שני האנשים האלה, שהיוקרה והכריזמה שלהם הופכים אותם מועמדים טבעיים להשתבץ בצמרת המפד"ל. הפופולריות של אפי איתם פשוט מדהימה. הנוער הציוני-דתי סוגד לו. הרב מרדכי אלון פופולרי מאוד בגלל ההופעות השבועיות שלו בטלוויזיה, שיעורי התורה שלו, שמושכים קהל רב, וגם מכיוון שהוא מקפיד להשתתף בכל הפגנה ובכל אירוע. אי אפשר להתעלם מהעובדה ששניהם הפכו לדמויות דומיננטיות בציבור הציוני-דתי".

ח"כ יהלום, שהודיע לפני זמן רב כי יתמודד על ראשות המפלגה, וטוען כי ביכולתו לגבור על לוי בהתמודדות הזאת, אומר עכשיו כי הוא תומך בהצבת איתם בראש המפד"ל. "אני מוכן להודיע כבר היום", אמר יהלום ל"הארץ", "שאם אפי איתם והרב מרדכי אלון יודיעו כי הם מצטרפים למפד"ל, אני אפנה להם את מקומי בצמרת הרשימה, אתמוך במועמדותו של איתם לראשות המפד"ל ואהיה ראש המטה שלו".

בשיחות אישיות עם מקורביו, יהלום מסייג את דבריו, ואומר כי ינהג כך רק אם איתם יהיה "מועמד מוסכם על כולם", כלומר, אם גם לוי יחליט לא להתמודד מולו. אם לוי יחליט בכל זאת להתמודד מול איתם, גם הוא, יהלום, ייאלץ לנהוג כך, "כדי לשמור על מעמדי בתוך התנועה". לשאלה האם ייתכן שבכל זאת יוותר על התתמודדות ויכרות ברית עם אפי איתם מול יצחק לוי הוא משיב, "בפוליטיקה הכל אפשרי".

האפשרויות האלה יוצרות מתח רב בצמרת המפד"ל, בעיקר מכיוון שעסקניה חוששים שאיתם ואלון לא יבואו לבד. על פי הערכתם, כניסתם למפד"ל תסלול את הדרך להצטרפותם של אישים נוספים, המשתייכים, כמו אלון, לחוגים רבניים וחינוכיים בהתנחלויות, שעד כה תמכו במפד"ל בלי לדרוש ייצוג במוסדותיה. שמו של הרב אבי גיסר, ראש האולפנא לבנות בהתנחלות עפרה, שלאחרונה מרבה להשתתף בהפגנות ולהופיע בכלי התקשורת, מוזכר בהקשר הזה בתכיפות הולכת וגוברת.

למפד"ל יש כיום חמישה מושבים בלבד בכנסת. בעיני חברי הכנסת המכהנים, כניסתם לזירה של שלושה אישים בולטים כל כך עלולה לחולל שמות בצמרת המפלגה. היא גם עלולה לזרז את תהליך ההקצנה הדתית והלאומנית, שהחל לפני שנים רבות, כאשר זבולון המר החליף את יוסף בורג, ונמשך כשיצחק לוי החליף את המר. איתם, אלון וגיסר הם נציגיו המובהקים ביותר של הזרם הרעיוני החרדי הלאומי, שמשתלט על הציונות הדתית. בראשותם המפד"ל לא רק שתהיה, באופן רשמי, למפלגת המתנחלים, אלא גם תהפוך למפלגה הרבה יותר דתית - מפלגה על גבול החרדיות, שרבנים ופסקי הלכה תופסים בה את מקומם של פוליטיקאים והחלטות מרכז.

ח"כ יהלום, שצמח כעסקן פוליטי במנגנוניה של המפד"ל הישנה, מסתגל טוב יותר ממרבית חבריו למציאות המשתנה. מאז החל צלם של איתם ואלון לרחף מעל המפד"ל, החל יהלום להקצין את עמדותיו המדיניות ולהשתמש בכוחו בתוך המנגנון המפלגתי כדי לסלול את דרכם לצמרת. אחדים מיריביו במפד"ל מאשימים אותו, כי לאחר ניצחונו של אריאל שרון בבחירות, בעת המשא ומתן הקואליציוני, הוא העלה דרישות שבעקבותיהן נשארה המפד"ל מחוץ לממשלת האחדות. מאז הקמת הממשלה, יהלום מוביל קו החותר להפוך את מפלגתו לאופוזיציה ימנית-קיצונית לממשלת שרון. יום אחרי שאיתם פנה לראש הממשלה מעל בימת הנואמים בכיכר ציון ואמר "אם תחריש, אתה וממשלתך תאבדו", קבע יהלום, בראיון ל"קול ישראל", כי "ממשלת שרון מתרפסת בצורה מגוחכת גם כלפי ארה"ב וגם כלפי ערפאת". "קרוב היום", הוסיף, "בו נציע אי אמון בממשלה". במקביל הוא פועל בתוך מוסדות המפד"ל, כדי להביא להחלטה על מפקד בספטמבר ופריימריס לבחירת היושב ראש כבר בסוף השנה, או בתחילת השנה הבאה.

אופוזיציה עם פינצטה

פעלתנותו של יהלום מרתיעה את חברי הכנסת של המפד"ל, המשתייכים לזרם שפעם כונה "מתון", ושמתינותו מתבטאת בעיקר בניסיונותיו לגרום למפד"ל לעסוק גם בנושאים שאינם קשורים ישירות למתנחלים. ח"כ זבולון אורלב, שבתור יו"ר ועדת החינוך של הכנסת מרבה לעסוק בנושאים כאלה, אומר שהמפד"ל "לא בחרה להיות באופוזיציה", אלא "נקלעה למצב השלומיאלי הזה בניגוד לכוונותיה"; והואיל ואין לה "אידיאולוגיה של אופוזיציה לממשלה הזאת", עליה לנהוג "בריסון, בלי אוהלי מחאה נגד ראש הממשלה ובלי הצעות אי אמון". "אנשי ימין מתונים כמוני", מוסיף ח"כ אורלב בעקיצה לעבר יהלום ואיתם, "זוכרים היטב שהימין הקיצוני כבר הפיל שני ראשי ממשלה מהימין וגרם לבחירתם של שני ראשי ממשלה מהשמאל". "אנחנו חייבים להיות אופוזיציה עם פינצטה", מוסיף באותה רוח ח"כ נחום לנגנטל. "אסור לנו להיות אופוזיציה גורפת, כי אסור לנו לשאוף להפלת הממשלה הזאת".

גם אורלב וגם לנגנטל מתנגדים להצעת יהלום לערוך מפקד כבר בעתיד הקרוב ולבחור את יו"ר המפלגה מיד לאחריו. אורלב אומר אמנם כי הוא "מעוניין מאוד" בהצטרפות איתם ואלון למפד"ל, אך טוען שעריכת המפקד כבר עכשיו, עוד בטרם הספיקו להתכונן לכניסתם לחיים הפוליטיים, עלולה דווקא להותיר אותם בחוץ. תומכיו של איתם במפד"ל סבורים שדווקא אורלב הוא שמבקש, באמצעות דחיית המפקד למועד רחוק ובלתי ידוע, לדחוף את איתם להקמת מסגרת פוליטית אחרת.

"אני לא בטוח שמפקד עכשיו זהו מהלך ארגוני שיוכל לרומם את המפד"ל", אומר לנגנטל. "לפני שעורכים מפקד, צריך לערוך בירורים אידיאולוגיים בתוך המפלגה ולקבוע מי אנחנו, בכל התחומים - בתחום המדיני, הכלכלי והחברתי. מי שיסכים עם העמדות שייקבעו, יוכל להצטרף - מי שלא יסכים, לא יצטרף". כוונתו של לנגנטל - שבהיערכויות הפנימיות במפד"ל נמצא בדרך כלל לצדו של יצחק לוי - שקופה למדי: להשאיר את איתם בחוץ.

ההחלטה על מועד עריכת המפקד והפריימריס אמורה להתקבל במרכז המפד"ל בחודש הבא. באותה ישיבה אמור המרכז לאשר הצעה לצרף ללשכת המפלגה נציגים מטעם "עזרא" - תנועת נוער שבעבר הרחוק השתייכה לפועלי אגודת ישראל ובעשורים האחרונים נהפכה אבן שואבת לצעירים דתיים שהם, או הוריהם, סבורים ש"בני עקיבא", תנועת הנוער המסונפת למפד"ל, היא "מתירנית מדי" או "לא מספיק דתית". ב"עזרא", המגדירה עצמה כתנועת נוער חרדית-לאומית, אין שום פעילות משותפת לבנים ולבנות, ורק מעטים מבוגריה יעדיפו מסלול לימודים אקדמי על פני מסלול תורני. ההבדלים האידיאולוגיים בין "עזרא" ל"בני עקיבא" דומים, פחות או יותר, לאלה שבין חברי הכנסת אורלב ולנגנטל לאפי איתם ומרדכי אלון.

הצטרפותם של נציגי תנועת "עזרא" למוסדות המפד"ל תחזק, ללא ספק, את הצד הימני והמתחרד במפלגה. כיום מפעילה "עזרא" 35 סניפים, עם כ-8,000 חניכים ו-700 מדריכים. רובם לומדים בבתי הספר היותר יוקרתיים ואליטיסטים של החינוך הממלכתי-דתי. מוריהם ומנהליהם נמנים, ברובם המכריע, עם חוגי המחנכים הדתיים המזדהים עם אלון ואיתם. יהודה פרוידיגר, מזכ"ל "עזרא", אומר שאיש ממנהיגי המפד"ל לא דיבר אתו מעולם על עניינים פוליטיים פנים-מפלגתיים, אך הוא גם מעריך ש"אם אכן ייערך במפד"ל מפקד, החניכים שלנו יוכלו לפקוד אלפי אנשים". ברור לחלוטין בעבור מי הם יצביעו בפריימריס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ