שר החוץ המצרי: לאחר מיטשל, יוזמתנו המדינית סיימה תפקידה

מאת דניאל סובלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת דניאל סובלמן

שר החוץ של מצרים, אחמד מאהר, אמר לראשונה כי היוזמה הירדנית-מצרית לחידוש המו"מ בין ישראל לרשות הפלשתינית סיימה את תפקידה. באשר לאישור שנתנה בשבוע שעבר מצרים למינויו של השגריר הישראלי החדש בקהיר גדעון בן מאיר, אמר מאהר כי הסכמת מצרים היתה מסר חיובי לישראל. לדבריו, "קהיר אומרת במסר שלה לישראל: לאחר שלא נהגתם בפזיזות לאחר האירוע בתל אביב אלא הייתם הגיוניים - אז יש מסרים חיוביים מצדנו. זהו מסר קטן, אבל הם הבינו אותו".

בראיון עם מאהר, שפורסם אתמול בעיתון הערבי הבינלאומי "אל-חיאת", ציין השר המצרי: "מה שקרה הוא שבזמן הוויכוח על היוזמה הופיעו המלצות ועדת מיטשל, שתואמות במרכיביהן הבסיסיים את היוזמה המצרית-ירדנית. אולי ההבדל היסודי היחיד הוא שהיוזמה הציעה תחום זמן למו"מ על הסדר הקבע. המלצות מיטשל מכילות בערך את אותם הרעיונות, ומתרכזות בנושא שמעניין אותנו מאוד - הפסקת ההתנחלויות".

לדברי מאהר, היוזמה המצרית-ירדנית עדיין "מוצעת" מבחינה תוכנית, במסגרת המלצות ועדת מיטשל. לדבריו, מצרים וירדן מרוצות מאוד מההשפעה שהיתה להעלאת יוזמתן. "היוזמה הגשימה את מטרתה, וכמו במירוץ שליחים - שבו אצן אחד מסיים קטע ואז מעביר את המקל לאצן אחר שמשלים קטע נוסף - כך אני סבור שהמלצות ועדת מיטשל קיבלו את המקל מהיוזמה המצרית-ירדנית", אמר.

שר החוץ המצרי הביע סיפוק מכך שהממשל החדש בארה"ב שינה את מדיניותו הראשונית, והוא נעשה כעת מעורב יותר במתרחש במזה"ת.

לדבריו, חוסר הפעולה מצד ישראל לאחר הפיגוע בדולפינריום בתל אביב מוכיח כי ראש הממשלה אריאל שרון "הבין כי הפעולה הצבאית לא תפתור את הבעיה... ברור מאוד ששרון השתכנע שמדיניותו לא תשיג דבר".

מאהר הוסיף כי מתקיים כיום מו"מ מדיני לכל דבר, לצד הדיונים הביטחוניים. הוא הכחיש את קיומה של יוזמה מצדו של ראש הסי.איי.אי. ג'ורג' טנט, באומרו כי על סדר היום ניצבות רק המלצות ועדת מיטשל.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ