מחקר: התחממות כדור הארץ משפיעה על בעלי חיים

חשש לגורלם של כמה מיני ציפורי שיר בישראל בעקבות שינויי אקלים

מאת צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת צפריר רינת

ציפורים בישראל שמשקלן פחת, גידול מפתיע באוכלוסיית יונקים בבריטניה, ועונת פרפרים באירופה המתחילה מוקדם מהרגיל - אלו כמה מהתופעות יוצאות הדופן שהתגלו בשנים האחרונות, ויש להן, לדעת מדענים רבים, קשר סיבתי לתופעת התחממות כדור הארץ. הנושא מעורר עניין רב ובעוד כמה חודשים יוקדש לו כנס מדעי מיוחד שייערך בהולנד ובו יעסקו בהשפעת ההתחממות על בעלי חיים וצמחים.

חוקרי התופעה העריכו כבר לפני כמה שנים שאחת מתוצאות הלוואי של התחממות כדור הארץ תהיה שינויים פיסיולוגיים והתנהגותיים בבעלי חיים. המחקר שערך לאחרונה פרופ' יורם יום טוב מאוניברסיטת תל אביב מחזק הערכה זאת.

פרופ' יום טוב בדק באמצעות האוספים של המוזיאון הזואולוגי שבאוניברסיטה את השינויים שחלו במשקל הגוף של כמה ציפורי שיר: עפרוני מצויץ, דרור הבית, בולבול, סבכי שחור כיפה ופשוש. הוא בדק גם את אורך אחת מעצמות הרגל של ציפורים אלה. ציפורים ממינים אלה נאספו בין השנים 1999-1950. עם איסופן נמדד משקלן ואורך עצם הרגל, כך שכל הנתונים עמדו לרשות פרופ' יום טוב.

הבדיקות של פרופ' יום טוב - שתוצאותיהן התפרסמו לאחרונה בכתב עת של החברה המלכותית המדעית בבריטניה - הראו שאצל ארבעה מתוך חמשת המינים חלה ירידה משמעותית במשקל הגוף, ואצל שלושה מינים גם היתה התקצרות של עצם הרגל, מה שמעיד על הרעה במצב הגופני.

מסקנת המחקר היתה שקיימת סבירות גבוהה לכך שהירידה במשקל הגוף קשורה למגמה של התחממות כדור הארץ והיא תואמת כלל מדעי שעל פיו עופות ויונקים החיים באזורים חמים יהיו בעלי גודל גוף קטן יותר, מאחר וגוף כזה מאפשר פיזור יעיל יותר של החום מהגוף לסביבה. כמו כן נרשמה מגמת עלייה בטמפרטורות של עונת האביב שהיתה בישראל בעשרות השנים האחרונות. פרופ' יום טוב מסכים שייתכן כי קיימים הסברים נוספים לירידה במשקל כמו הפחתה בכמויות מזון, אולם אין כל מידע על נתון זה ולא נעשו על כך מחקרים.

באירופה גילו חוקרים שאחד המינים של ציפורים נודדות הקדים את זמן הטלת הביצים שלו בעשרים השנים האחרונות. לדעתם קשור העניין להתחממות והם מציינים שהציפור ניסתה להתאים עצמה לשינויים, אולם עשתה זאת רק בהצלחה חלקית.

בבריטניה בדקו חוקרים את מועדי הטלת הביצים של עשרים מיני ציפורים. הם מצאו שב-30 השנים האחרונות אצל רובן יש מגמה של הקדמת ההטלה והחוקרים ייחסו זאת בחלק גדול מהמקרים להשפעת ההתחממות.

חוקרים בבריטניה גם קישרו לאחרונה בין הגידול הבלתי צפוי באוכלוסיית הגיריות במדינה ובין ההתחממות. הגירית היא טורף ממשפחת הסמוריים החיה במחילות. מספריה עלו בשנים האחרונות במידה ניכרת וחוקרים מייחסים זאת להתאמה המוצלחת שלה להתחממות.

לפני כמה שנים היתה מגמה ברורה של תמותה גבוהה של גורי גיריות בקיץ. הדבר נבע ככל הנראה מעונות קיץ חמות יותר שהקשו על הישרדות הגיריות. אולם במקביל חלה עלייה גם בטמפרטורות של חודשי החורף. הגיריות למדו לנצל זאת להגדלת משקל הגוף ולשיפור המצב הגופני, כך שהן מתמודדות טוב יותר עם הקשיים בקיץ.

לשינויים שגילו החוקרים בישראל ובאזורים נוספים בעולם עשויים להיות השלכות אקולוגיות מרחיקות לכת. למשל, הן עשויות לתת עדיפות למינים שהתאימו עצמם טוב יותר למגמת ההתחממות, עד כדי דחיקתם של מינים אחרים שלא יצליחו להסתגל למציאות החדשה. על רקע זה הביע פרופ' יום טוב חשש לגורל כמה מינים של ציפורי שיר בישראל.שראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ