האם אי.סי.איי תשרוד?

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

לפני שנה שאלה כזאת היתה מתקבלת בהרמת גבה ובתמיהה. אי.סי.איי? איך אפשר בכלל להעלות על הנייר או על הדעת שאלה כזאת? מדובר באחת החברות הגדולות והמבוססות ביותר בישראל עם נכסים אדירים, ידע, מכירות ענק, נזילות גדולה, ללא חובות ועם שורה ארוכה של מוצרים.

נכון. אך נניח שלפני שנה היינו שואלים אם לוסנט, זאת שקנתה את כרומטיס ב-4.5 מיליארד דולר, יכולה לקרוס. סביר להניח שהתגובה היתה לא פחות מופתעת. עם שווי שוק של כ-200 מיליארד דולר, נחשבה אז לוסנט לאחת החברות הגדולות והחשובות בעולם התקשורת.

והנה חלפה שנה, ואתמול הודיעה סוכנות דירוג האשראי P&S, כי היא מורידה את דירוג האשראי של לוסנט לרמה של "אג"ח זבל". כלומר, מהבוקר נכללת לוסנט ברשימת החברות שיש סיכוי לא קטן כי לא יפרעו את חובותיהן למשקיעים, או כפי שקוראים לכך בשפת הרחוב: תפשוט את הרגל.

מה שקרה לאי.סי.איי בשנה החולפת לא פחות מדהים: לחברה שסיימה את 99' עם קופת מזומנים של רבע מיליארד דולר, יש כיום הלוואות בהיקף דומה לאחר שסיימה את הרבעון הראשון של השנה עם הפסד של רבע מיליארד דולר.

התשקיף של כלל אלקטרוניקה, שפורסם לפני שבועיים, מספק תמונה עדכנית ומפורטת על מצבה של אי.סי.איי, שהיא ההשקעה הגדולה ביותר של החברה. הפרק המנתח את אי.סי.איי מדכא במיוחד: חטיבה אחר חטיבה, סעיף אחר סעיף, פיסקה אחר פיסקה - כמעט שאי אפשר למצוא נתונים או בשורות חיוביות.

אי.סי.איי היא אחת החברות המורכבות והגדולות בישראל כיום. באמצעות 6 החטיבות שלה היא עוסקת בכמה מהתחומים המרתקים והמסובכים ביותר שקיימים בעולם התקשורת. ואולם נדמה לנו כי הפרק על חטיבת ה-NGTS מספר בצורה הטובה ביותר את מה שקרה לחברה בשנתיים האחרונות.

תחת הכותרת Solutions Next Generation Telephony, הנשמעת מעודדת, נמצאת הפעילות שאחראית יותר מכל לקריסה בעסקי החברה. החטיבה קיבלה את שמה בגלל פעילות חדשה, יחסית, של מוצרים המיועדים לטלפוניה העובדת בפרוטוקול אינטרנט. עם זאת עיקר הפעילות בחטיבה זו הוא של מוצרי ה-DCME. ה-DCME הוא מוצר הדגל של אי.סי.איי, שהפך אותה לפני 5 שנים לחברת ההיי-טק המצליחה והרווחית בישראל אי פעם. מדובר במערכות "כפל דיבור" המשמשות להרחבת הקיבולת של קווי נחושת באמצעות ניצול "זמנים מתים" בשיחה, שאגב מהווים כ-60% מזמן השיחה.

התפתחות טכנולוגית איפשרה להגדיל בצורה משמעותית את רוחב הסרט המנוצל בסיב האופטי והפכה לפני כ-3 שנים את ה-DCME למוצר כמעט מיותר שהשוק העיקרי שלו הוא מדינות עולם שלישי. ניתן לראות את התוצאות ההרסניות של ההתפתחות הטכנולוגית הזאת בתשקיף: הכנסותיה ירדו מקצב של כ-350 מיליון דולר בשנה לפחות מ-50 מיליון דולר. ההשפעה על הרווחיות היתה גרועה הרבה יותר משום שה-DCME היתה פרת המזומנים של החברה; שליטתה בשוק העולמי של המוצר העלתה את הרווחיות הגולמית בו לכ-80%. ברגע שאי.סי.איי פוצלה לחטיבות התברר כי זה המוצר שהחזיק את החברה, בעוד רוב החטיבות האחרות מייצרות רק הפסדים. ב-98' הניבו מוצרי כפל הדיבור רווח תפעולי של כ-200 מיליון דולר, ואילו השנה הוא כמעט התאפס.

רוב החטיבות של אי.סי.איי שורפות כיום כסף בקצב מבהיל. על פי הערכות רו"ח סוארי, שנשכר להעריך את אי.סי.איי, צורכי המימון של החברה עשויים להגיע עד סוף השנה ל-280 מיליון דולר. לא ברור אם קו האשראי שהחברה קיבלה מבנק לאומי ומבנק הפועלים כנגד שיעבוד מניותיה בשתיים מהחטיבות היותר מוצלחות שלה, יספיק לצורכי המימון של החברה.

אי.סי.איי קיוותה לפתור את מצוקת הנזילות שלה באמצעות הנפקה או מכירה של החטיבות. ואולם בשלושת החודשים האחרונים התמוטטו רוב המניות של החברות העוסקות בתחומים שלה, שוק ההנפקות נסגר ורוכשות פוטנציאליות עסוקות בליקוק פצעיהן.

לכאורה, הסיפור של אי.סי.איי מזכיר במעט את חברת סאיטקס שנפלה לפני חמש שנים ומאז מדשדשת. ואולם התסריטים האפשריים באי.סי.איי שונים. השוק בו פועלת אי.סי.איי הרבה יותר אכזרי, התנודות בו מטורפות וכל הסביבה העסקית בעולם ההיי-טק השתנתה. ההשקעות הנדרשות בתחומים בהם היא פועלת עצומות ומבנה ההוצאות שלה הרבה פחות גמיש. אי.סי.איי לא תוכל לשרוד במצבה הנוכחי עם מצבת עובדים של כ-4,800 עובדים עוד זמן רב. האתגר הניהולי הנוכחי של החברה אדיר: אם לא יבוא שיפור בתוך שניים-שלושה רבעונים ייתכן שההידרדרות במצב החברה תתרחש במהירות שטנית.

בתוך חודשים ספורים יתברר אם הנהלת אי.סי.איי מצליחה להוביל מהלך של מכירת נכסים, סגירת פעילויות מפסידות, התנזלות והתרכזות בשיפור הרווחיות בחטיבות שבהן יש לה יתרון של ממש. לחלופין - וזה כמעט בלתי מתקבל על הדעת - הענק הזה יקרוס וינחית מכה אנושה על שורה ארוכה של גורמים במשק.

נפילה של אי.סי.איי אינה דומה לנפילה של קבלן, יזם ממונף, חברת השקעות או חברת תקשורת מקומית. מדובר בנפילה שתפגע בתעשייה שלמה, תהפוך את קונצרן כור לנכה, תכה ברווחיות של בנק הפועלים, תחסל שורה של ספקי משנה ותאיים על מטה לחמן של כמה אלפי משפחות עובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ