שלום, כאן הקפטן שלכם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

קפטן שלום, חשבתי שזה קורה רק לאחרים, אבל וירוס אכזרי מחק לי את כל הדיסק הקשיח. מעבר לאובדן הקבצים היקרים, איבדתי את כל האמון במחשב שלי. היש סיכוי לשיקום היחסים הנפלאים של פעם? בתודה, עמי פאבלו פיקאסו אמר פעם שהוא לא מבין מה טוב במחשבים. הם מספקים, כך הוא טען, רק תשובות. הקפטן לא לגמרי מסכים עם המשפט. קודם כל הוא חושב שיש במחשבים די הרבה דברים טובים. לא צריך להיכנס לתיאורים ארכניים על כל הדרכים שבהן הם מקלים על חייהם של אנשים, מספיר לומר שהקפטן מתפרנס מהם. זה כבר טוב. שנית, זה לא נכון שמחשבים מספקים רק תשובות. הקפטן חושב שהם גם שואלים די הרבה שאלות, או לפחות גורמים לקפטן לשאול שאלות. אבל בכל זאת, הוא חושב שהוא מבין למה פאבלו התכוון.

מחשבים, עם כל האי נחת שבהודאה בכך, עדיין לא חושבים בעצמם. אין עדיין מחשב שהיה עובר את "מבחן טיורינג" לאינטליגנציה מלאכותית, שבו מצליח מחשב להונות אדם ולגרום לו לחשוב שהוא משוחח עם אדם אחר, בשר ודם. ויש לכך השלכות. המרכזית שבהן, לפחות לגבי עניינו של עמי, היא שמחשבים אינם תופסים קריזות כך סתם. בשנתון האיכרים האמריקאי אמנם נכתב לפני ארבע שנים כי "לטעות זה אנושי, אבל כדי לדפוק דברים ממש צריך מחשב" - ונכון, גם הקפטן מוכן לעתים להישבע שהמחשב שלו משחק איתו משחקי כבוד, ושרק בגלל הקנאה שלו בלפטופ החדש והיפה, החליק האחרון מבין אצבעותיו היישר לתוך מי האמבטיה - אבל בסופו של דבר גם הקפטן יודע שזה לא רציני ושמחשב הוא בכל זאת סתם גולם.

הגורם לבעיות, כמעט תמיד, הוא הגורם האנושי. זה לא נעים, זה לא פשוט, אבל זה נכון. זה אולי פשוט להאשים את המחשב (ואפילו לתקוף אותו בחמת זעם כפי שרבים עושים בבנייני משרדים, בבתים פרטיים או אפילו סתם ברחוב, בכל רחבי העולם), ולפעמים מאפשר לפרוק קצת תסכולים, אבל זה מטופש. הקפטן הגיע למסקנה שאין שום דבר שונה בין יחסו לאנשים לבין יחסו למחשבים: הוא תמיד מרגיש אשם. זה משהו שהוא סוחב איתו עוד מהבית של אמא ואבא. רוב האנשים, לעומת זאת, חשים אשמה בהרבה היבטים של החיים, אבל משום מה, כשזה מגיע למחשבים, הם תמיד מחליטים שהם צודקים.

לקפטן זה נראה קצת תמוה: אם כבר אשמה, אז למה לא עד הסוף? איך זה שאנשים משמיצים מחשבים בלי חשבון ובלי בסיס? הוא התחבט והתלבט, והחליט: הוא ייקח על עצמו את כל האחריות. הכתפיים שלו רחבות מספיק כדי לשאת את האשמה של כולם. מעכשיו אין יותר העלבות של מחשבים תמימים, אין יותר האשמות חסרות בסיס נגד גלמים שוחרי טוב. מי שמחפש להאשים מישהו, שיפנה את האצבע המאשימה אל

שאלות אישיות לקפטן אפשר לשלוח ל-captain@haaretz.co.il

כתבות מומלצות

לייבזון עם המפגינות. לא מצאה או לא חיפשה

״תמונה מורכבת״, סיכמה יונית לוי את הדיווח. ככה לא עושים חדשות

חביתת עיג'ה של גיא גמזו

אין לימודים, אבל חייבים לאכול משהו: מנות שילדים ונוער אוהבים

א.ב. יהושע בינואר 2018.  סיפרתי לו על הסצינה שבה פר גינט קולף בצל

לפני שיהפכו את א.ב. יהושע לחסידו של נתניהו, חשוב לי לספר את זה

אלברט אסקולה ואסי אסקולה ב"אין עוד אהבה כזאת"

יש רק אירוע אחד ברזומה של אסי עזר שלא התנהל מול המצלמה

סרינה וויליאמס מתאמנת על הדשא במגרש המרכזי, לקראת טורניר ווימבלדון

אחרי שנה בלי טניס ומאמן, סרינה מתכוננת לקאמבק. או לפרישה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ