רפואה בלי גוף

הווירטואליות אינה מונעת מרופא בפורום בריאות לבשר לגולש שמחלתו חשוכת מרפא

רון ניולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רון ניולד

פורום רפואת משפחה באתר Doctors.co.il

לאיציק יש דלקת פרקים. הוא סובל מהמחלה, ולא ממש יודע כיצד, אם בכלל, ניתן לרפא אותה. לפני כמה ימים הוא שלח הודעה לפורום רפואת משפחה באתר Doctors.co.il שבה שאל: "האם ניתן לטפל במחלה זו עד כדי ריפוי מוחלט? אם כן כיצד, ואם לא עד ריפוי מוחלט, מה הדבר הכי טוב שניתן לעשות בנידון? תודה". תשובתו של ד"ר וינקר, מנהל הפורום, ששוגרה לפורום שעות ספורות לאחר מכן נראית כך: "לאיציק שלום, לצערי הרב אין היום תרופה המביאה לריפוי מוחלט של דלקת פרקים. התרופות רק מדכאות את פעילות המחלה. בברכה, ד"ר וינקר".

בהודעה אחרת שואלת מיטל מה יכול לגרום לנטייה להתכווצות שרירים בכל הגוף הגורמת לכאב ולתחושת נוקשות? יאיר, משתמש אחר בפורום, שואל אותה אם ההתכווצות מלווה בעייפות, בבעיות שינה ובחוסר ריכוז. מיטל עונה לו בחיוב. "אם כך", מציע יאיר, אולי מדובר בפיברומיאלגיה, ומיד מבקש ממיטל "לא להיבהל מהשם הפומפוזי". פיברומיאלגיה, על פי יאיר, היא "מחלה ראומטית שהגורמים לה לא ידועים ואשר גורמת לכאבי שרירים ופרקים, בעיות שינה, חוסר ריכוז, תשישות ועוד סימפטומים". את מיטל הוא מפנה לכמה אתרים שעוסקים במחלה זו בהרחבה.

פורום רפואת משפחה הוא רק אחד מבין עשרות הפורומים שמתחזק Doctors.co.il, המנוהלים על ידי רופאים מומחים שעונים לגולשים על הקושיות הרפואיות שהם מפנים אליהם. בניגוד להרבה פורומים אחרים באינטרנט, הפורומים הרפואיים ניכרים בענייניות השלטת בהם. אין בהם הודעות שמנסות להסב את תשומת לב הגולשים לאירועים שאינם קשורים ישירות למטרת הפורום, אין בהם הודעות מתחכמות שנועדו להפר את שלוות הגולשים, ובאופן כללי, הפורומים חסרים את תחושת הקהילתיות שאותה חולקים רבים מהפורומים האחרים ברשת.

הענייניות של הפורומים נובעת באופן ישיר מה"רפואיות" שלהם. הפורומים האלה הם המשך ישיר של הקווים התרבותיים המאפיינים את הרפואה המודרנית, שתופשת כל גוף אנושי כזהה לכל גוף אנושי אחר. גוף האדם שבו מטפלת הרפואה המודרנית הוא לא יותר מאוסף של נתונים ותסמינים, שהתיוג שלהם בקטלוגים הרפואיים השונים מאפשר במקרים רבים לבצע את האבחנה הרפואית בשלט רחוק. ד"ר וינקר, שמעולם לא פגש את איציק, יכול לספר לו שהמחלה שלו היא חשוכת מרפא. יאיר, שמכיר את מיטל רק מעל דפי הפורום, מאבחן אותה כחולת פיברומיאלגיה.

הרופאים המייעצים מצהירים שהייעוץ בפורומים אינו מהווה תחליף לפגישה עם רופא שבודק מקרוב את הגוף החולה. למותר לציין שגם איש מהמשתתפים, כדוגמת יאיר, לא מתיימר להחזיק מהאבחונים שלו תורה מסיני. אבל עדיין, לא מעט אנשים ממלאים את הפורומים בשאלות, בקשות לייעוץ וניסיונות לאבחון. מה שמעניין הוא שדווקא בתחום שלכאורה אמור להתמקד בגוף האנושי - על כל אבריו, גידיו, טחוריו ושסתומיו - נעשה שימוש נרחב ביותר במדיום שמעלים את הגוף, מדיום "וירטואלי" שהגוף עצמו תמיד יחזיק בו בעמדת הנעדר.

הפורומים הרפואיים לסוגיהם השונים מהווים ביטוי נוסף, ואולי אפילו מוקצן במיוחד, לאופן שבו הרפואה המודרנית מפסיקה להתייחס לגוף כאל משהו שקיים בפני עצמו והופכת אותו ללא יותר מאוסף של הגדרות מופשטות. ההפשטה הזו מאפשרת להחיל את ההגדרות הללו על כל גוף, ללא קשר למידת הייחודיות והשונות שלו ובמידה רבה היא זו שמתאימה את מדע הרפואה לתנאי החיים של החברה המודרנית, והופכת אותו לכלי המתאים ביותר להתמודדות עם בעיות הבריאות של ההמונים.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ