טייוואן מנתקת קשרים עם מקדוניה

לאחר שמקדוניה חזרה לצד הסיני; היריבות בין המדינות מונעת קיום קשרים מקבילים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

טייוואן הודיעה אתמול (שני) כי היא מפסיקה את הקשרים הדיפלומטיים עם מקדוניה, לאחר שכשלו מאמציה להצלתם. ההחלטה התקבלה בשעה ששר החוץ המקדוני, אילניקה מיטרווה, מבקר בבייג'ין במטרה לחדש את הקשרים עם סין. ניתוק היחסים עם מקדוניה, שהכריזה בשבוע שעבר על כוונתה לחדש את קשריה הדיפלומטיים עם סין, מותיר את טייוואן עם 28 בעלות ברית בלבד - רובן מדינות קטנות ועניות.

דוברת משרד החוץ הטייוואני האשימה את סין ב"אילוץ" מקדוניה להעביר את הכרתה מטייפה לבייג'ין, ואמרה כי טייוואן מצטערת על ההתפתחות אך נאלצת להפסיק כל סיוע כלכלי למקדוניה.

ב-12 ביוני הכריזה ממשלת מקדוניה כי היא משיבה את נאמנותה הדיפלומטית לבייג'ין. מקדוניה העבירה את נאמנותה לטייוואן בשנת 1999, בתמורה לעסקת השקעות. סין זעמה על העברת הנאמנות, ניתקה את קשריה עם סקופיה והטילה וטו על תוכנית האו"ם להאריך את מנדט כוח שמירת השלום של האו"ם במקדוניה. אולם כעת מעוניינת טייוואן לשוב ולזכות בתמיכתה הבינלאומית של סין, במיוחד בכל הנוגע לדרך הטיפול במורדים האלבנים.

ניתוק הקשרים עם מקדוניה מסמל את התבוסה הדיפלומטית הראשונה של ממשל נשיא טייוואן, צ'ן שוי-ביין, שנבחר במאי שעבר בבחירות הדמוקרטיות הראשונות באי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ