בית המשפט העליון הפחית קנס שהוטל על עורך דין מ-5 מיליון שקל ל-40 אלף

מאת אליסה אודנהיימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אליסה אודנהיימר

בית המשפט העליון הפחית אתמול קנס שהוטל על עורך דין בשל בזיון בית המשפט - מסכום של כ-5 מיליון שקל ל-40 אלף שקל בלבד. בית המשפט גם חייב את עורך הדין בתשלום הוצאות משפט בסך 40 אלף שקל לטובת המשיבים.

שמואל ולרי ז'ובינו תבעו בבית המשפט המחוזי את עו"ד יצחק מינא, ששימש בעבר עורך דינם. בית המשפט המחוזי קבע בפסק הדין, שניתן באפריל 98', כי על עו"ד מינא למסור לתובעים את כל מסמכיהם. שישה חודשים לאחר שניתן פסק הדין הגישו השניים בקשה לפי פקודת בזיון בית המשפט, וטענו כי עו"ד מינא לא מסר לידיהם את כל הפריטים, כפי שחויב בפסק הדין.

השופטת דרורה פלפל ההחליטה בנובמבר 98' להטיל על עו"ד מינא קנס בסך 10,000 שקל ליום, כל עוד הוא אינו ממלא אחר הוראות פסק הדין. מינא פנה בערעור לבית המשפט העליון על פסק הדין ועל הקנס שהוטל עליו.

שופט בית המשפט העליון יצחק זמיר קבע בפסק דינו, שאליו הצטרפו השופטים דורית בייניש ויצחק אנגלרד, כי בקביעת גובה הקנס, אין לחרוג מעל המידה הנחוצה לשמירה על הציות לפסק הדין.

מהעובדות עלה, כי עד יולי 99' השלים מינא את רוב חובותיו לפי פסק הדין של בית המשפט המחוזי, אך רק ב-7 במאי 00' השלים את חובותיו בשלמותם. בפסק הדין הוטל עליו לשלם קנס יומי בסך 10,000 שקל בגין כ-500 ימים של אי קיום פסק דין - כ-5 מיליון שקל.

השופט זמיר קבע כי על אף שפקודת בזיון בית המשפט אינה קובעת גבול עליון לגובה הקנס, ברור כי בית המשפט אינו בלתי מוגבל בהטלתו. לדברי השופט זמיר, השיעור היומי של הקנס שהוטל על מינא ובעיקר שיעורו המצטבר - חורגים באופן משמעותי מהקנס ההכרחי לצורך קיום פסק הדין. לכן, החליטו השופטים להפחית את הקנס ל-40 אלף שקל (ע"פ 8000/98).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ