ועדת אור: ברהט נורו כדורי גומי בניגוד לפקודות

עדויות: מפקד תחנת המשטרה ירה כדורי גומי לעבר מפגינים בניגוד לפקודות קצין המשטרה הממונה

מאת אורי ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורי ניר

ועדת החקירה הממלכתית לאירועי אוקטובר, בראשות השופט תאודור אור, שמעה היום (שלישי) עדויות בדבר התקריות האלימות שאירעו בעיר רהט שבנגב, על רקע המהומות בשטחים. האירוע שהובא היום לדיון בפני הוועדה התרחש ב-1 באוקטובר 2000, בשעות הערב, כשעשרות צעירים מרהט צבאו על תחנת המשטרה המקומית וניפצו באבנים את חלונות התחנה ואת חלונותיה של ניידת משטרה. בתחנה התבצרו כארבעים שוטרים, שהתכוננו להסתערות אל מחוץ לתחנה, כדי להדוף את המפגינים.

מן העדויות שהושמעו בפני חברי הוועדה עולה, כי מפקד תחנת משטרת רהט ירה כדורי גומי לעבר מפגינים תושבי המקום שתקפו באבנים את התחנה. וזאת, בניגוד לפקודות קצין המשטרה הממונה, שלדבריו הירי בוצע בתנאים שלא הצדיקו שימוש בכדורים מצופים גומי. הקצין שירה את כדורי הגומי, העיד כי קיבל אישור לבצע ירי ממפקד אחר, בכיר יותר. ואולם, קצינים אחרים שהעידו בפני הוועדה אמרו כי לא שמעו על אישור כזה.

המפקד האחראי במקום, סגן-ניצב יעקב כהן, אמר כי מפקד התחנה, משה זריהן, פנה אליו פעמיים בבקשה שיאשר ירי כדורי גומי על המפגינים מתוך התחנה - ונענה בשלילה. סנ"צ כהן אמר, כי זריהן ירה, על אף שלא קיבל אישור לכך, סמוך למועד בו יצאו השוטרים להניס את המפגינים. כהן אמר כי בשעתו לא היה מודע לפקודה שקיבל זריהן לירות, אך לדבריו נודע לו מאוחר יותר, כי סגן-מפקד מרחב הנגב, מנחם כהן, נתן לזריהן אישור כזה. כהן העיד כי הוא עצמו לא שמע אישור כזה, וגם שוטר אחר שהיה במקום, קצין המבצעים של מחוז הדרום, רפ"ק איתן גדסי, העיד כי לא שמע פקודה כזו.

לבד מן הירי השנוי-במחלוקת באותו אירוע, הצטייר הטיפול המשטרתי באירועים האלימים בנגב כהצלחה יחסית. הסיבה העיקרית, לדברי שוטרים ולדברי אישי ציבור מהאזור, היתה ההידברות בין ההנהגה הערבית המקומית לבין הפיקוד המשטרתי. פרט לכך, מדובר היה באירועים בהיקף מצומצם יותר מאשר בצפון הארץ ובעוצמה פחותה. סגן ראש מועצת רהט, פייסל אל-הוזייל, העיד שתושבים מהשטחים שהתגוררו באותה תקופה ברהט השתתפו באירועים והסלימו אותם.

מחר ייצאו חברי ועדת אור לסיור באתרים שבהם נהרגו אזרחים ערבים בגליל המערבי. הם יסיירו בכפר-מנדא, בסחנין ובעראבה, ויבקרו גם בתחנת המשטרה במשגב. הוועדה תחדש את דיוניה ביום שלישי הבא, 26 ביוני, והיא צפויה לעסוק באירועים בנצרת, שם נהרגו שני אזרחים ערבים, כנראה מירי שוטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ