השליט הצבאי של פקיסטאן מינה עצמו לנשיא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

איסלאמבאד (רויטרס). השליט הצבאי של פקיסטאן, הגנרל פרבז מושארף, מינה את עצמו אתמול לנשיאה החדש של המדינה. בכך חיזק מושארף את מעמדו הרשמי לקראת פגישת פסגה עם הודו שתיערך ב-14 ביולי, אך נתקל בביקורת מצד מתנגדיו.

השופט הראשי בבית המשפט העליון באיסלאמבאד השביע את מושארף, פחות מחמש שעות לאחר שהתקשורת הממשלתית הודיעה על הדחתו של הנשיא הקודם, שליט הבובה מוחמד רפיק טראר. תפקידו הרשמי כראש המדינה מוסיף משקל חדש למעמדו של מושארף, שהנהיג את המדינה כשליט צבאי בלבד, מאז שתפס את השלטון בהפיכה לא אלימה באוקטובר 1999.

"אני, בכל הכנות, חושב שיש תפקיד שעלי למלא ויש עבודה שעלי לעשות כאן, כדי שלא אאכזב את האומה הזאת", אמר מושארף לבכירים ולדיפלומטים שהזמין לארמון הנשיאות לכבוד טקס ההשבעה, "חשבתי על שינוי זה כמה חודשים. זוהי אחת ההחלטות הקשות ביותר שקיבלתי".

מושארף גם ביטל באופן רשמי את בתי המחוקקים הנבחרים, שפעילותם הושעתה כאשר הדיח את ראש הממשלה, נוואז שריף. "בכל הקשור לתהליך הפוליטי, לא התרחש כל שינוי", טען מושארף. "שלא יהיה ספק, אנו נקיים את החלטת בית המשפט העליון לערוך בחירות באוקטובר 2002".

לדברי הגנרל, הוא עדיין מחזיק בתפקידו כשליט צבאי, האחראי על הממשלה והמפקד על הכוחות המזויינים, אך הנשיאות מעניקה לו מעמד חוקתי רשמי לקראת השיחות שיערוך עם ראש ממשלת הודו, אטאל ביהארי ואג'פאי. כמה פוליטיקאים פקיסטאנים מטילים ספק בסמכותו של מושארף לערוך הסכם כלשהו עם הודו, אך שלטונות ניו דלהי הודיעו שהם מכירים במעמדו החדש של מושארף.

ארה"ב גינתה את החלטתו של מושארף, ואמרה שהסנקציות האמריקאיות ישארו בתוקף עד שפקיסטאן תתקדם לעבר הדמוקרטיה. גם בבריטניה הודיעה, שהיא מודאגת מהחלטתו של הגנרל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ