טורקיה מתנגדת להתערבות בנוגע להחרמת המפלגה האיסלאמית

שר החוץ הטורקי אמר כי הצעד לא יפגע בשיתוף הפעולה עם קרן המטבע הבינלאומית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

שר האוצר הטורקי כמאל דרוויש אמר בסוף השבוע שהוצאתה אל מחוץ לחוק של המפלגה האיסלאמית, מפלגת האופוזיציה העיקרית במדינה, לא צריכה לפגוע בשיתוף הפעולה עם קרן המטבע הבינלאומית ועם יישומה של תכנית לשיקום המדינה. דרוויש, שהשיג חבילת סיוע בסך 15.7 מיליארד דולר מקרן המטבע והבנק העולמי, אמר שסגירת מפלגת "המידה הטובה" אינה "דבר שמח, אך ממשלת טורקיה לא רוצה שמוסדות פיננסיים זרים ומדינות זרות יתערבו בענייני הפנים של טורקיה".

בטורקיה נשמעו תגובות מעורבות בעניין סגירתה של המפלגה האיסלאמית, שזכתה ב-102 מתוך 550 מושבי הפרלמנט, וקיבלה 15% מהקולות בבחירות שנערכו לפני שנתיים. התומכים נשבעו ש"המאבק חייב להימשך", ורבים ממבקרי המפלגה ראו בכך פגיעה בדמוקרטיה. האגף השמרני במפלגה הודיע שהתנועה תשרוד תחת שם חדש.

ארה"ב הביעה צער על סגירת מפלגה. "באופן עקרוני רואה ארה"ב בסגירתן של מפלגות פוליטיות, שנבחרו באורח דמוקרטי, צעד המנוגד לנורמות בינלאומיות מקובלות של דמוקרטיה", אמר דובר של מחלקת המדינה. סגירת המפלגה זכתה לביקורת גם מצד גורמים באיחוד האירופי.

קרן המטבע הודיעה כי הוא רואה בדאגה את המהלך הטורקי, שכן הוא עלול לגרום לחוסר יציבות בקואליציה השברירית בטורקיה, שלוחצת ליישום הרפורמות הכלכליות.

בית המשפט החוקתי בטורקיה סילק שתי נציגים של מפלגת "המידה הטובה" מהפרלמנט. ואולם, ישנה עדיין חוסר-ודאות רבה בעניין גורלם של 102 נציגי המפלגה, המחפשים כעת בית פוליטי. ייתכן שחלקם יצטרפו למפלגת הפעולה הלאומית (MHP), המפלגה השנייה בגודלה בקואליציה של ראש הממשלה, בולנט אג'וויט, שהתנגדה במידת מה לרפורמות, שהציעה קרן המטבע. רוב הנציגים של המפלגה צפויים להצטרף לשתי מפלגות שהוקמו משרידי מפלגת "המידה הטובה" - אחת, "מודרנית" ומתונה יותר, שמנסה לגייס תמיכה בימין-מרכז, והאחרת - מפלגה דתית ומיליטינטית יותר.

קרן המטבע הבינלאומית קבעה תנאים ברורים לחלוקת חבילת הסיוע. היא דורשת רפורמות סוחפות במגזר הבנקאי, התקדמות בהפרטה ורפורמה קיצונית של שירותי המימון הציבורי. הניסיון לערוך רפורמה במגזר הבנקאי גרם לפרוץ שני משברים בטורקיה, בנובמבר ובפברואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ