מופת של טעם רע

מי גאון של אמא, ערוץ 2, שישי 21:00

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

תוכניתו החדשה של יהורם גאון היא לא עניין למבקרי טלוויזיה, אלא לטיפולה של המועצה לשלום הילד. התוכנית בנויה, מהתמונה הראשונה ועד האחרונה, על ניצול ציני של פעוטות נטולי כושר שיפוט משל עצמם, וגיוסם לסיפוק הגחמות של קהל צמא בידור ושעשועים. גם אם הפעוטות הם הגאונים של אמא, הם זקוקים להגנתה. אבל "אמא", כלומר כל האמהות וכל האבות של כל הגאונים הקטנים, הם אלה שדחפו את הגורים חסרי הישע לאור הזרקורים, לקרבות הרייטינג ולזרועותיו חסרות הרחמים של הקהל באולפן, כולל ההורים שישבו שם וחגגו עם כל היתר. אין כנראה גבול תחתון של טעם רע שאי אפשר לרדת מתחתיו. התוכנית היא חיקוי מדויק של תוכנית דומה בארצות הברית. אז מה? באמריקה גם נהוג, להבדיל, עונש מוות.

גאון לא ריחם על ילדי הגן. "מיהו ראש הממשלה שלנו?", שאל השליח לדבר עבירה את הקטנטנים. והפעוטות ענו לו: "ירון שרון", "אריאל ירון", לקול צחוקו הפרוע של הקהל המשתולל משמחה. "ומה אמא שלך עושה?", נשאל פעוט מבולבל, וענה: "אמא שלי לוקחת כסף מאנשים". הפעוט השכיב את האולפן על הרצפה, גם את אמא. ילד אחר לבש בגדי מכבי חיפה. את הערצתו ליוסי בניון הפגין בריקוד מתרפס מהסוג שבימי קדם התפללו בעזרתו לבוא הגשם.

באוויר היה אפשר לחוש את ריחה הכבד של שביעות הרצון של המפיקים והמפרסמים. הם גילו כמובן מזמן את הפוטנציאל המסחרי הטמון בתינוקות בני יומם. אבל לפחות בפרסומות, הקטנים עושים קצת כסף. גאון עצמו לא טמן ידו בצלחת, ורכב על גבם כל הדרך לקאמבק פרטי. "מיהו יהורם גאון?", "מיהו יהורם גאון?", "מיהו יהורם גאון?", שאל ושאל ושאל.

כמו ב"פריק שואס" מהמאה ה-19, הוצגו לראווה הפעוטות בערוץ 2 כסחורה ביזארית. הם הולבשו מכף רגל ועד ראש במיני מחלצות מוזרות. בעוד ראשם סחרחר, הם התבקשו להצדיק את ההשקעה במופע: "תגידו שלוש מלים באנגלית"; "תשמיעו קול של גזר"; "תעשו פרצוף של נמר". הפעוטות סיפקו את הסחורה.

תוכניתו של גאון (שגילה אגב, כישורי הנחיה ראויים לציון) אוזכרה בעיתונות בנשימה אחת עם "מסיבת גן" של ירון לונדון. האזכור הוא בלי ספק עילה לתביעת דיבה מצדו של לונדון. התוכנית של לונדון היתה מופת לטיפול מזהיר בסוגיה הבעייתית של תוכנית ילדים; אצל גאון היא הפכה מופת של זילות וטעם רע.

רק קינוח; "יומנו של אדריכל אקסנטרי", ערוץ 8, שישי 14:35

שוחרי אדריכלות מבין צופי הטלוויזיה חיים על דיאטה משונה של זוטות, פרפראות ומנות מחוממות. לפני שבוע שודרה בערוץ המדע תוכנית תמוהה למדי על האדריכלים שתיכננו את קנברה בירת אוסטרליה. ביום שישי שודרה שם בשנית תוכנית על האדריכל האמריקאי פיליפ ג'ונסון, שעסקה בביתנים שתיכנן באחוזתו הפרטית בניו כנען שבארה"ב. ג'ונסון הוא מהדמויות המרתקות והשנויות במחלוקת באדריכלות המאה ה-20 , ויש לו גם קשר ישראלי: הוא תיכנן את הכור הגרעיני בנחל שורק בשנות השישים. אבל זה ידע אישי. התוכנית עצמה היתה מנה אחרונה וחביבה בארוחה שלא היתה.

ותזכורת: מי שלא רצה אותה בערוץ הממלכתי, יקבל אותה בבי-בי-סי וורלד. היום בשעה 18:10 וב-21.10 תשודר במלואה בערוץ הבריטי התוכנית "פנורמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ