אנאן מציע דחיית משאל העם בסהרה המערבית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

(רויטרס). מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, הציע שלשום תוכנית חדשה לסהרה המערבית. התוכנית תשעה את משאל העם בשאלת עצמאות הטריטוריה, שלה מצפים התושבים זמן רב, ותחת זאת תעניק לה אוטונומיה ניכרת ממרוקו. ההצעה נוסחה על ידי מזכיר המדינה של ארה"ב לשעבר, ג'יימס בייקר, המשמש שליח מיוחד של האו"ם לאזור, ופועל מאז 1997 לפתור את העימות.

התוכנית, הקוראת לקיים חמישה חודשי משא ומתן ישיר בין מרוקו, תנועת העצמאות של סהרה המערבית - "חזית פוליסריו" - והמדינות השכנות, אלג'יריה ומאוריטניה. היא ניסיון של הרגע האחרון לצאת ממבוי סתום שנמשך 26 שנה, בשאלת גורלה של הטריטוריה המדברית העשירה בפוספטים.

האו"ם מנסה לארגן משאל עם באזור מאז 1992, אך המאמץ נתקל בוויכוחים בשאלה מי זכאי להצביע, כשהפוליסריו מאשים את מרוקו בניסיון לזייף את רשימות הבוחרים. מרוקו מתנגדת בתוקף לעצמאות לקולוניה הספרדית לשעבר, שסופחה אליה ב-1975. בעקבות הסיפוח, פתחה תנועת הפוליסריו, בתמיכת אלג'יריה, במלחמת גרילה נגד מרוקו, שאותה ניהלה עד 1991, אז נחתם הסכם הפסקת אש בחסות האו"ם.

לפי התוכנית של בייקר, סהרה המערבית תבחר את מוסדות הממשלה שלה בבחירות דמוקרטיות, ורבאט תמשיך לשלוט על מדיניות החוץ והביטחון. בסופו של דבר ייערך משאל עם, בתוך חמש שנים מהמעבר לאוטונומיה. לפי התוכנית, כל מי שהתגורר בטריטוריה במשך השנה שלפני המשאל יהיה זכאי להשתתף בו. יש הטוענים שכלל זכאות זה יעניק יתרון למרוקו. זאת בשל החיילים המרוקאים הרבים המוצבים במקום.

לדברי אנאן, רבאט הסכימה לראשונה לשיחות ישירות על אוטונומיה, תוך שמירה על הריבונות של מרוקו. ההצעה "מהווה את מה שעשוי להיות ההזדמנות האחרונה למשך שנים", כתב אנאן בדו"ח למועצת הביטחון של האו"ם. "הגיע הזמן לפתור את המחלוקת בעניין סהרה המערבית, כדי שאזור המגרב יוכל סוף סוף להתמקד בשיתוף פעולה ובפיתוח, וכדי שכל תושביו יוכלו להביט קדימה לעבר עתיד טוב יותר".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ