טבע יורדת בניגוד למגמה

אתמול ירדה המניה ב-1.5% והשלימה ירידה של 6% בשבוע האחרון; מדד המעו"ף עלה ב-1.2% אך המחזורים עדיין נמוכים

מאת אורי, ינברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורי, ינברגר

שוק המניות פתח אתמול את יום המסחר בעליות של כ-1%. החוזים על מדד נאסד"ק, ששיקפו עלייה בפתיחת שבוע המסחר בניו יורק, ויציבות במדדי המניות המובילים באירופה, לצד הניסיונות הנוספים בזירה המדינית להביא לרגיעה באזור, הם האחראים לעליות השערים.

לכך יש להוסיף את הורדת ריבית בנק ישראל בשיעור של 0.3%, שיפור בנתוני המדד המשולב למצב המשק, שעלה במאי ב-0.3%, הורדת ריבית הצפויה מחר בארה"ב וכן את הרמה אליה הגיע שוק המניות אחרי הירידות של החודש האחרון, בו איבד מדד המעו"ף 7.5% ומדד תל אביב 100 השיל 6.7%.

גורמים אלה, שהביאו למידה מסוימת של אופטימיות בשוק, הביאו ככל הנראה את מנהלי ההשקעות ומנהלי התיקים בשוק לרכוש מניות ולהגדיל במעט את הרכיב המנייתי בתיקים, אם כי בהיקפים נמוכים ובעיקר במניות המעו"ף. המחזור בשוק המניות הסתכם אתמול ב-180 מיליון שקל בלבד, כ-75% מתוכם במניות המעו"ף. מדד המעו"ף סיים בעלייה של 1.2%, מדד תל אביב 100 טיפס ב-0.9%, ומדד התל-טק הוסיף 1.3% - בניגוד למגמת הירידות שאיפיינה אותו בחודש החולף, בו נפל ב-18%.

למרות המגמה החיובית בשוק, בלטה אתמול מניית טבע במגמה שלילית. המניה רשמה ירידות לאורך כל יום המסחר, וסיימה בירידה של 1.5%. המחזור במניה היה אתמול הגבוה ביותר בשוק והסתכם ב-25 מיליון שקל (14% מהמחזור בשוק). בכך השלימה טבע ירידה של 6% בשבוע האחרון. הסיבה לירידות במניה היא ככל הנראה האפשרות שחברת סרונו, אחת ממתחרותיה של טבע בתחום הטרשת הנפוצה, תקבל אישור FDA (רשות המזון והתרופות האמריקאית) לשיווק תרופת ה-Rebif מתוצרתה בארה"ב.

שאר מניות המעו"ף התאפיינו בעליות שערים. בלטה מניית כלל אלקטרוניקה שזינקה ב-4.5%, אם כי במחזור נמוך של 650 אלף שקל. מניית כלל תעשיות הוסיפה 4.1% במחזור של 5.2 מיליון שקל, כשבסוף היום עדיין נותרו פקודות קנייה במניה, בסכום גבוה של 3 מיליון שקל. פעילים בשוק העריכו אתמול כי אחד הגופים הגדולים בשוק מבקש להגדיל את אחזקותיו בנייר גם באמצעות רכישות מחוץ לבורסה.

מניית אי.די.בי פיתוח ריכזה אתמול מחזור גדול של 11 מיליון שקל ורשמה עלייה של 2.9%. אי.די.בי אחזקות ריכזה מחזור נמוך יותר, 6.8 מיליון שקל, וטיפסה ב-2.2%.

איגרת החוב להמרה של גרין המשיכה גם אתמול לרכז עניין רב. בשבועיים האחרונים ניכרים באיגרת החוב מחזורי מסחר גבוהים לצד עליות. אתמול עלתה האג"ח בשיעור קל של 0.1% למחיר של 96.6 אגורות. המחזור באג"ח הסתכם אתמול ב-800 אלף שקל. האג"ח צפויה להיפרע בעוד שלושה חודשים, במחיר של 100.1 אגורות. התשואה לתקופה של שלושה חודשים היא 3.6%, והיא משקפת תשואה שנתית גבוהה של 15%. התשואה הגבוהה שדורשים המשקיעים בעבור האג"ח משקפת סיכון מסוים ביכולת הפירעון לאור הקשיים אליהם נקלע ענף ההון סיכון. גרין, הנשלטת על ידי איש העסקים יצחק תשובה, מחזיקה בכמה חברות בתחום ההון סיכון, ובהן מופת, אאורה ואינוונטק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ