לחיצת יד של TBC שווה לאליאנס 30 מ' דולר

אליאנס סיכמה עם TBC האמריקאית על שיווק צמיגים בהיקף גדול ב-2002; לטענת החברה אין צורך לדווח על כך לבורסה, מכיוון שלא נחתמה עסקה בכתב

אורה קורן
מאת רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
מאת רותם שטרקמן

יצרנית הצמיגים אליאנס הודיעה אתמול כי חברת TBC, שהיא אחת משתי משווקות הצמיגים הגדולות בארה"ב, ומוכרת במיליארד דולר בשנה, מעוניינת לרכוש ממנה צמיגים בהיקף גדול ב-2002. מזה שנה נוקטת אליאנס אסטרטגיה של דגש מיוחד על שיווק בשוק האמריקאי. במסגרת זו מכרה אליאנס ב-2000 בארה"ב צמיגים בהיקף של 8.2 מיליון דולר, וב-2001 היא צפויה להכפיל סכום זה ולמכור ביותר מ-15 מיליון דולר.

מנכ"ל אליאנס, צביקה מאירי, אמר אתמול כי העסקה נחתמה בלחיצת יד בלבד, וכי אופי העסקות בענף הצמיגים הוא כזה שהחברה המשווקת מעבירה הזמנה מדי פעם, כאשר מתעורר הצורך, וההזמנה מתבצעת לפי התנאים והמחיר שנקבעו מראש. "גם בעסקה זו לא נעשו סיכומים בכתב", מוסיף מאירי, "ולפיכך לא ראינו צורך לפרסם הודעה מסודרת לבורסה". מניית אליאנס דווקא הגיבה אתמול לידיעות על העסקה, שפורסמו בעיתונות האלקטרונית, ורשמה עלייה של כ-4% במחזור נמוך.

לדברי מאירי, הסיכום עם TBC הוא על רכישת צמיגים בהיקף של כ-50 מיליון דולר ב-2002, כאשר סכום זה כולל את היצוא הקיים של אליאנס לארה"ב, שיסתכם ב-2001 ביותר מ-15 מיליון דולר. ל-TBC רשת תיקוני צמיגים גדולה המונה כ-1,600 סניפים ברחבי ארה"ב, והיא מעוניינת לרכוש את צמיגי אליאנס עבור לקוחותיה במגזר החקלאי והתעשייתי. בנוסף תשווק TBC את הצמיגים של אליאנס ליצרני ציוד מקורי, כדילר של צמיגים, ובאופן זה היא תחליף דילרים המייצגים כבר את החברה בארה"ב.

אליאנס מייצרת צמיגים בהיקף של כ-120 מיליון דולר בשנה, כאשר מתוך זה כ-25% משווקים בישראל, והשאר באירופה ובארה"ב. הצמיגים המשווקים בחו"ל מיועדים לענפי החקלאות, התעשייה ועבודות העפר. אליאנס פועלת כיום בשני השווקים העיקריים בתחום הצמיגים. הראשון הוא שוק הצמיגים המוחלפים בפנצ'ריות, והשני הוא שוק הציוד המקורי. גם TBC תפעל עבור אליאנס בשני השווקים האלה. לדברי מאירי, אליאנס היא חברת נישה המתמחה בתחום המצומצם של צמיגים מתוחכמים ויקרים יחסית, ואינה מתחרה ביצרניות צמיגים לרכבי כביש.

בתחום הציוד המקורי החלה אליאנס באחרונה לשווק את תוצרתה לכמה יצרנים גדולים, ובהם יצרניות הטרקטורים ג'ון דיר ומניטו ויצרנית ציוד העפר JCB. כך למשל הטרקטורים מתוצרת ג'ון דיר המיובאים לישראל מגיעים כבר עם צמיגי אליאנס עליהם. גם על כל המרססים המיוצרים על ידי ג'ון דיר מורכבים צמיגי אליאנס.

צמיגי הציפה הם צמיגים רחבים בלחץ נמוך, המורכבים על כלים חקלאיים על מנת למנוע את שקיעתם באדמה. לדברי מאירי, אליאנס מובילה את שוק צמיגי הציפה בעולם, ומנצחת בכל תחרות שהיא משתתפת בה. הצמיגים מורכבים על טרקטורים, מרססים, מחפרונים, שופלים ועוד. בנוסף הצליחה אליאנס בשיווק צמיגי טרקטורים המאפשרים נסיעה מהירה. לדברי מאירי, למגדלים בארה"ב יש בעיה של בזבוז זמן כאשר הם עוברים על כביש בין שדה לשדה. אליאנס ייצרה צמיג המאפשר נסיעה מהירה של עד 90 קמ"ש ופתרה את הבעיה.

מאירי ציין כי לאליאנס אין כיום בעיה בשיווק, אלא בייצור, וההשקעות הגדולות בהיקף של 85 מיליון דולר שנעשו במפעל החדש של החברה יתנו את הפתרון לכך. אליאנס ייצרה ב-2000 כ-28 אלף טונה צמיגים, והפוטנציאל של המפעל בתפוקה מלאה הוא 50 אלף טונה. לדברי מאירי, בכל חודש גדלה תפוקת המפעל, והציפיות הן כי תגיע ב-2001 ליותר מ-32 אלף טונה.

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ