בית משפט בצרפת התבקש לחסום אתר אינטרנט אמריקאי

מחשבים / האם למדינה ישנה סמכות שיפוטית על אתרי אינטרנט מחוץ לגבולותיה?

מאת יובל דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יובל דרור

ארגון צרפתי שנלחם בגזענות, Action for Justice International) AIPJ), עומד להגיש תביעה לבית משפט בצרפת בדרישה שיורה על חסימת הגישה לאתר אינטרנט אמריקאי המאחסן כ-500 אתרים ניאו-נאציים. זו הפעם השנייה בחודשים האחרונים שבה ארגון צרפתי דורש מבית משפט מקומי להטיל את מרותו על חברה אמריקאית ובכך מעורר את השאלה - חוקיה של איזו מדינה שולטים באינטרנט?

באפריל 2000 הגישה הליגה נגד השמצה תביעה לבית משפט צרפתי נגד יאהו (yahoo), בטענה שהיא מאפשרת לרכוש פריטים נאציים באתר המכירות הפומביות שלה, וזאת בניגוד לחוק הצרפתי. בחודש מאי פסק בית המשפט הצרפתי כי חברת יאהו בארה"ב צריכה למנוע מאזרחים צרפתים גישה לאתרי מכירת הפריטים. ולא, תיאלץ החברה לשלם 13 אלף דולר ליום עד יישום פסק הדין. התביעה לא עסקה באתר הצרפתי של יאהו אלא באתר העולמי (www.yahoo.com) המופעל ומתוחזק על ידי יאהו ארה"ב ושרתיו נמצאים מחוץ לגבולות המדינה השופטת. בית המשפט הצרפתי בחר להתעלם מעובדות אלו. יאהו נדהמה - שכן על פי התקדים הצרפתי, בית משפט מקומי קבע שיש לו סמכות על הסניף האמריקאי של החברה.

יאהו פנתה לפני כמה שבועות לבית משפט בקליפורניה במטרה שזה יכריז שאין לבית המשפט הצרפתי הסמכות לאכוף את פסק הדין שהוא עצמו הוציא, וזאת מכיוון שפסק הדין הצרפתי פוגע בתיקון הראשון לחוקה האמריקאית (העוסק בחופש הביטוי).

כעת מנסה גוף נוסף בצרפת לגרום לבית המשפט לשלוח את זרועו הארוכה אל עבר האינטרנט האמריקאי ובכך לחסום את גישתם של הגולשים הצרפתים לאתרים אמריקאיים.

ארגון AIPJ טוען כי אתר האינטרנט Front14.org משמש כפורטל המאחסן מאות אתרים ניאו-נאציים האסורים על פי החוק הצרפתי.

בדיקה של האתר - שכותרתו "Online hate at its best" - מגלה כי הוא מאחסן אתרים דוגמת "מעגל השנאה", "זו מלחמת גזע!", "הכוח הלבן העליון" ואחרים. ה-AIPJ יבקש ביום שישי מבית המשפט הצרפתי להוציא צו מניעה זמני אשר יורה לחברת General Communication האמריקאית, המארחת את Front14.org, להסיר את האתר מהרשת. במקביל, הארגון דורש מהתאחדות ספקיות האינטרנט הצרפתיות (AFA) - הכולל את רוב ספקיות האינטרנט הגדולות בצרפת - לחסום את הגישה לאתר זה ולאתרי המשנה שלו.

"אנחנו חייבים לפתור את הבעיה אחת ולתמיד", אמר סטיוון ליטלי, עורך הדין של ה-AIPJ לסוכנות הידיעות רויטרס, "אי אפשר לסבול את הדרך שבה האתר הזה רומס את החוק הצרפתי". אמר, ורמז כי כמה מהאתרים מאוחסנים בצרפת.

שאלת מיקומם של האתרים היא קריטית במקרה זה. על פי תקדימים מארה"ב וממדינות אחרות בעולם, אין למדינה סמכות שיפוטית על אתרי אינטרנט המופעלים מחוץ לגבולות השיפוט שלה. עובדה זו מציבה בפני מערכות המשפט ברחבי העולם בעיות חמורות. כך לדוגמה, אתר ההימורים "המלך שלמה", פונה אל הגולש הישראלי בשפה העברית ומציע לו להמר באמצעותו.

מפעל הפיס הגיש תביעה נגד מפעילי האתר, אלא שאלו פועלים מלונדון ולכן טוענים כי למדינת ישראל אין סמכות שיפוטית על האתר.

תביעת ה-AIPJ מעלה סוגיות נורמטיוויות, ומומחים משפטיים טוענים כי סוגיות אלו גרמו לשמונה המדינות המתועשות (G8) לנסח אמנה משותפת למלחמה בפשעי מחשב. למרות שעד כה נכתבו למעלה מ-20 טיוטות לאמנה זו, ועדיין אין הסכמה עליה, הרי שרק הסכמה על סוגיות משפטיות בין המדינות החתומות, תמנע מצב שבו בתי המשפט במדינות שונות נלחמים האחד בשני.בשני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ