זה כמו להחזיק סוכן חשאי בשטח עוין במשך שישים שנה

שלטונות בריטניה הודיעו בסוף השבוע שעבר, כי החליטו לשחרר שני נערים שעינו ורצחו פעוט בן שנתיים כשהיו בני עשר. ההכנות המורכבות לשחרורם, הכוללות הענקת זהויות חדשות, נמשכו כמה שנים. יש כבר כאלה המאיימים לאתר אותם ולנקום בהם

מאת אלן טרוויס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אלן טרוויס

ההכנות המדוקדקות לקראת שחרורם של ג'ון ונאבלס ורוברט תומפסון, שרצחו ב-1993 בהיותם בני 10 את ג'יימס בולג'ר בן השנתיים, מתבצעות כבר כמה שנים. בחודשים האחרונים כבר משתמשים השניים בשמות החדשים שיישאו לאחר שחרורם הקרוב על תנאי.

אך הם יזדקקו לא רק לשמות חדשים אלא גם לבתים חדשים, דרכונים חדשים, מסמכי ביטוח לאומי וביטוח סוציאלי חדשים ולראשונה בחייהם הם גם צפויים להיכנס למעגל העבודה. כל אחד מהם גם יצויד בעבר חדש מפורט שנרקם בקפידה על סמך מחקר יסודי. יחידת העבריינים המסוכנים הממשלתית תצטרך לתכנן לפרטי פרטים את תהליך השחרור. הפקידים יגייסו לצורך זה את הניסיון שנצבר בתוכנית המשטרתית המצליחה להגנה על עדים כדי לבנות לשני הנערים, כיום בני 18, ולבני משפחותיהם חיים חדשים שלמים.

שר הפנים דייוויד בלנקט הבהיר בשבוע שעבר כי תוכנית חייהם החדשים חייבת להבטיח כי תינתן להם "הכשרה, השכלה וכי ינהלו חיים עצמאיים, שאם לא כן הם עלולים להוות סיכון בעתיד. אף אחד מאתנו אינו רוצה בכך".

הרצח בזמנו עורר סערה גדולה בבריטניה. השניים נקלטו אז במצלמות הביטחון במרכז קניות בליוורפול בעת שהובילו את בולג'ר מחוץ למקום. הם הכו את הפעוט במוט ברזל ולבנים והתעללו בו מינית. גופתו נמצאה מבותרת לשניים לאחר שהשניים הניחוה על מסילת ברזל.

בינתיים גם הסערה שעוררה ההודעה על שחרורם בתנאים מגבילים כבר שככה, ובתוך כמה ימים אמורים הצעירים, שניהם סובלים במקצת מעודף משקל, לעזוב את היחידה האנונימית לשירותים סוציאליים שבה שהו, אי שם בצפון אנגליה. קרוב לוודאי שהם יועברו פעמים מספר ממקום למקום, כדי להקדים רפואה למכה כפולה - הן התעניינותה של התקשורת והן "ויג'ילנטים" ששמו להם למטרה לפגוע בשניים. ההנחה היא כי השניים יישארו בתחומי המדינה. עוד לא קרה שאסיר ששוחרר בתנאים כאלה קיבל היתר להתגורר בחו"ל.

ברגע שייכנסו למכונית הזהויות שלהם כוונבאלס ותומפסון ייעלמו מכל הרשומות הציבוריות. שני הצעירים יילקחו כל אחד לבית בטוח שישמש מעין תחנת ביניים, ככל הנראה הוסטלים במקומות נידחים, שבהם יתגוררו תחת פיקוח קפדני בכל שלב המעבר לחיים בתוך הקהילה.

החיים בבית הבטוח ילוו מן הסתם בייעוץ פסיכולוגי שיכין אותם לקשיים הכרוכים בחיים בעולם המודרני, שממנו היו מבחינות רבות מנותקים במשך שמונה שנים. ייתכן שאף יודרכו בפעולות מעשיות כמו עריכת קניות. הביקורים שערכו, בעת שהיו כלואים, במרכזי קניות במנצ'סטר ושפילד, וכן במשחקי כדורגל ובתיאטרון, יסייעו להם בקליטתם חזרה בקהילה.

בשנים שעשו ביחידות המאובטחות לשירותים סוציאליים איבדו שני האסירים את מבטאם הליוורפולי המובהק. במקרה של תומפסון יינתנו שם וזהות חדשים גם לאמו אן, ששמרה כל השנים על קשר קרוב עמו. שני הוריו של ג'ון ונאבלס, ניל וסו, שגם הם תמכו בבנם בכל זמן שהותו בכלא, ישתתפו בתהליך ויקחו חלק בזהותו החדשה של בנם.

לאחר שישהו תקופה מסוימת בבתים הבטוחים הם יועברו לבתים חדשים שבהם יחיו עם משפחותיהם. אבל בלנקט הבהיר שאין מדובר בכך שבתוך כמה שבועות הם יגיעו לדירה רגילה. כמה צהובונים דיווחו כי כבר ב-1996 קיבלה משפחת ונאבלס בית של אחת מחברות הדיור, כהכנה לשחרורו, וכי הוא עתיד להצטרף אליה שם.

דיים אליזבת בטלר-סלוס, נשיאת המחלקה לענייני משפחה בבית המשפט העליון, פסקה בינואר כי הזהויות החדשות של הנערים יישארו בסוד במשך כל חייהם, מכיוון שהם "ידועים לשמצה באורח יצא דופן". לדבריה, יש להגן עליהם כי קיימת "אפשרות ממשית של פגיעה פיסית רצינית ומוות מצד אנשים נקמניים בציבור או מצד משפחת בולג'ר". השמירה על האנונימיות של השניים תהיה אחד המבחנים הקשים שיעמדו לפני השלטונות מאז שוחררה מהכלא מרי בל, שרצחה שני ילדים בשנות השישים. עקבותיה של בל אכן אבדו, בכל הנוגע לציבור. במשך שנים היא היתה תחת פיקוחו של עוזר קצין מבחן ראשי. זהותה החדשה אמנם נחשפה לבסוף לפני ארבע שנים על ידי הצהובונים, אך משרד הפנים רואה במקרה שלה הוכחה לכך שמשימה מסוג זה היא אפשרית.

עם זאת, פול קוודינו, מההתאחדות הארצית לשיקום ולהחזרת עבריינים לקהילה, אמר כי יהיה זה קשה הרבה יותר ממה שהיה בשנים הראשונות לשחרורה של בל. "מידת העניין של נקמנים בפיענוח הזהות של שני הנערים גדולה בהרבה ממה שהיה בפרשת מרי בל. אז לא קמו קבוצות מאורגנות שדנו בשאלה איך לאתר אותם ולפרסם פרטים מזהים עליהם".

שחרורם בתנאים מגבילים מטיל עליהם משפטית הגבלות נוקשות ביותר למשך כל חייהם. אסור יהיה להם ליצור קשר עם משפחת בולג'ר או להתרועע זה עם זה, וכן ייאסר עליהם לשוב לליוורפול. הם יהיו נתונים בפיקוח כמעט יום-יומי, בין השאר של קציני המבחן המנוסים והבכירים ביותר בבריטניה. על פי הסברה, רק קומץ אנשים יכירו את סיפורם האמיתי.

שמותיהם החדשים ייכללו בכל מאגרי המידע הסודיים הממוחשבים של המשטרה. אם ייעצרו על ידי שוטרים מסיבה כלשהי, יימסר המידע מיד למפקד המשטרה המקומי וליחידה מיוחדת במשרד הפנים, הפועלת ממטה שירות בתי הסוהר בלונדון ומטפלת בנידונים למאסר עולם ששוחררו על תנאי.

שרים יקבלו דיווחים שוטפים על התקדמותם של השניים, לרבות מצבם הנפשי. אם יבצעו עבירת נהיגה חמורה, או אפילו יתחילו לשתות משקאות חריפים בכמויות גדולות, הם עלולים להילקח שוב לכלא. כמה מקורות במערכת המשפטית הפלילית אומרים כי אם יחולו שיבושים רציניים הם ימצאו את עצמם בתוך שעה "נקטפים" חזרה לכלא.

בחמש או שש השנים הקרובות, יש להניח, הפיקוח עליהם יהיה הדוק ביותר ולא יאפשרו להם לעבור ל"פיקוח רך יותר" - משמע, חובת התייצבות לפני קצין מבחן רק אחת לשלושה שבועות. הסיכויים לתהליך שיקום עד למצב כזה יהיה תלוי רבות בשאלה אם יצליחו לשמור על האנונימיות שלה הם זקוקים כהגנה מפני "ויג'ילנטים" שאיימו בפומבי להוציאם להורג.

יש להניח שבבתיהם החדשים יותקן קו ישיר לתחנת המשטרה המקומית למקרה של סימנים לסכנה כלשהי. כל חשד שמא נחשפו זהויותיהם החדשות עשוי להביא לפתיחתו מחדש של התהליך: שמות חדשים, סיפורי חיים חדשים, בתים ומקומות עבודה חדשים. "זה דומה להחזקת סוכן חשאי בשטח עוין למשך שישים שנה", אמר מומחה ביטחוני.

ההחלטות של ועדת השחרורים התבססו על חוות דעת מקצועית בשאלה אם השניים הם עדיין בבחינת סכנה לציבור. השאלה שלא זכתה להתייחסות היא אם הציבור, או מרכיבים בו, מהווים סיכון כלשהו לחייהם. כבר עכשיו נפוץ איום לפרסם באינטרנט צילום של תומפסון, אמנם מטושטש, שצולם בטלוויזיה במעגל סגור בעת מסע קניות שערך באחד ממרכזי הקניות בקיץ האחרון. צו של בית המשפט העליון, האוסר על חשיפת זהותם, יישאר בתוקף כל עוד יהיה צורך לשמור בסוד על זהויותיהם החדשות, אבל הספק בדבר יעילותו מקנן ודאי גם ברשויות.

(פורסם במקור ב-24.6)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ