מאת זוהר בלומנקרנץ

שר התחבורה, אפרים סנה, הנחה אתמול את אגף התכנון והכלכלה במשרדו לבחון את סוגיית הערבויות שמפקידות חברות התעופה הזרות בישראל, במטרה להגן על ציבור הלקוחות מפני קריסה אפשרית של חברות התעופה.

סנה הורה לבדוק אם נוסחת החישוב להפקדת הערבות של חברות התעופה השונות אכן ריאלית, או שהיא נמוכה מדי, לעומת היקף פעילותה של אותה חברת תעופה בקווים לישראל. לפי הוראת סנה, אם אכן יתברר כי גובה סכומי הערבות אינו מציאותי, וכי אין בהם כדי לכסות על פיצוי נוסעים במקרה של משבר, יוטלו תשלומי ערבות גבוהים יותר.

בפגישה בין סנה לראשי התאחדות סוכני הנסיעות והתיירות בישראל, עלה הצורך להגן על הנוסעים מפני קריסה אפשרית של חברות שכר זרות. "קריסתה הפתאומית של חברת התעופה טאואר אייר, והמשבר הנוכחי עקב הפסקת פעילותה בישראל של חברת TWA, הותיר אלפים שנפגעו כתוצאה מכך", התלוננו ראשי ההתאחדות.

ראשי ההתאחדות אף הביאו כדוגמה בתחום טיסות השכר מקרה של חברת תעופה טורקית, והביעו חשש מפני מצבן הכלכלי של חברות תעופה מצרפת. על פי התקנות כיום, מחויבים מארגני הטיסות או חברות התעופה להפקיד ערבויות כספיות שיבטיחו מימון של כרטיסי חזרה לנוסעים הטסים לחו"ל באמצעותן, למקרה שחברת התעופה נקלעת למשבר.

לדברי ראשי ההתאחדות, "היותן של החברות פגיעות למשברים, והסיכוי שתופעה כזו תתרחש גם בעתיד, מעוררת את הצורך בהקמת מנגנון קבוע, להגנה על כספי לקוחותיהם של החברות בפני מקרים דומים".

סנה הדגיש את הצורך בפעולה משותפת של כל גורמי התיירות והתעופה, כדי להגן על כספי לקוחותיהם באמצעות קרן לאבטחת כספי לקוחות. "אבטחת כספי לקוחות של חברות תעופה צריכה להיות חלק מההגנה על הצרכן הרוכש שירותי תיירות", אמר.

הממונה על התעופה באיחוד האירופי הודיע לחברות התעופה שעליהן לדאוג לתוכנית לאבטחת כספי לקוחות בכוחות עצמן, או שהוא ידאג להעביר תקנה שתחייבן בכך. בפועל, חברות התעופה ואיחוד סוכני הנסיעות באירופה, פועלות להקמת קרן לאבטחת כספי לקוחות.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ