לשרון יש תוכנית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

כטקטיקן מעולה שרון מביא שוב את ישראל לכישלון אסטרטגי בקנה מידה לבנוני, אבל הפעם בצעדים מדודים ובטוחים יותר, ועם לא מעט חמימות ואינטימיות שמקסימה את שותפיו הקואליציוניים מהשמאל.

בלבנון הביא שרון את צה"ל לכבוש את ביירות, כשמטרתו האסטרטגית היתה השמדת אש"ף. אך לא זאת בלבד שאש"ף לא הושמד, אלא נוצרה חזית חדשה בהנהגת חיזבאללה, שמחויבותו הרעיונית למאבק הפלשתיני היא מעבר לחוות שבעה.

מסקנותיו של שרון מהמלחמה ההיא, שלפיהן הוא מכלכל את צעדיו הפוליטיים והמדיניים, הן שאין לצאת למלחמה כשהעם חש שמלחמתו היא מלחמת ברירה (מצב כזה חושף את הצבא והממשלה ללחצים מהעורף בדמות "שלום עכשיו" ו"ארבע אמהות"), ושיש ליצור דעת קהל בינלאומית אוהדת - ובמיוחד זו האמריקאית והאירופית - לפעולות הממשלה.

קשה לראות את שרון מבליג על פגיעה במתנחלים ולא לחשוד שלהבלגה יש מטרה שמעבר להשגת תמיכה בינלאומית, במיוחד כשאין לו תוכנית מדינית מתקבלת על הדעת: מי שרצה לגרש את אש"ף מלבנון ולא היסס לשם כך לכבוש בירה ערבית, לא ישלם בחיי המתנחלים היום כדי לנהל מחר משא ומתן עם ערפאת. מדיניות "ההתאפקות" כביכול איננה אמצעי להשגת הפסקת אש מוחלטת אלא צעד אחד בכיוון חיסולו של מי שיוצר את האש.

מסמך טנט, עם ההסתייגויות משני הצדדים, משתלב היטב עם היעד הסופי של מדיניות ההבלגה של שרון; הוא כל כך שברירי שלכל אזרח, בשני העמים, יש את היכולת להטיל עליו וטו. שרון מגיע לשלב שבו יפעל אסטרטגית ויממש את תוכניתו, מחיקת הרשות הפלשתינית, כשהוא מאשים את הרשות ואת העומד בראשה בהכשלת "אופציית ההתאפקות וההידברות". אין שום ספק שהוא אכן יצליח למוטט כל זכר למה שנבנה בעשר השנים האחרונות. אבל לאורך זמן זהו שינוי אסטרטגי שיביא אסון על ישראל.

במציאות הפוליטית והחברתית שתתהווה אז בשטחים, הייאוש ימלא תפקיד מרכזי בקביעת אופיו של המאבק הפלשתיני. בעוד שבצד הישראלי הכוחות הדתיים הלאומניים ישתלטו באופן טוטאלי, כמי שעמדתם ניצחה, על השיח הפוליטי ויקבעו את המדיניות בשטחים לא כחלק מקואליציה אלא כגורם מרכזי מוביל, בצד הפלשתיני יחפשו את הישועה בטקסטים דתיים, ואולי בפרשנות סונית חדשה לאיסלאם השיעי, שתקרב אותו לזרם המרכזי הסוני.

וכך ייהפך מאבק בין שתי תנועות לאומיות שמבקשות להגיע לפשרה היסטורית למאבק בין שתי דתות, שאמיתות מוחלטות על מאבק כוחות אור בכוחות חושך מנחות את התנהגותן המדינית. עליית שרון למסגד אל-אקצה תצוין כתחילתו של תהליך זה.

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ