ישראל ב-2001 פחות מושחתת מאשר ב-2000

לפי סקר בינלאומי, קיים קשר בין רמת ההכנסה של האזרחים לבין רמת השחיתות במדינה

מאת רוני ליפשיץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רוני ליפשיץ

ניגריה היא עדיין אחת מהמדינות המושחתות בעולם, ופינלנד שומרת על מקומה כמדינה ההוגנת בעולם. ישראל, לעומת זאת, שיפרה את מצבה ביחס לשאר המדינות. בסקר ל-2001, שפירסם בשבוע שעבר הארגון הבינלאומי Transparency International, קיבלה ישראל את הציון 7.6 מתוך 10, ודורגה במקום ה-16 ברמת היושר הציבורי, אותו היא חולקת ביחד עם ארצות הברית. ב-2000 קיבלה ישראל את הציון 6.6, ודורגה במקום ה-22, אחרי צרפת ולפני יפאן.

הסקר מבוסס על שילוב של שלושה סקרים נפרדים הנערכים במדינות הנבדקות בידי חברות עצמאיות. הוא אינו מבוסס על מידע קשיח, כמו מספר התביעות המשפטיות או מספר החשיפות העיתונאיות על מעשי שחיתות, אלא על ההערכות של אזרחים וחברות הבאים במגע עם מוסדות השלטון.

יו"ר הארגון, פיטר אייגן, אמר בשבוע שעבר כי ממצאי הסקרים מוכיחים שקיים קשר בין רמת ההכנסה של האזרחים לבין רמת השחיתות. לדבריו, ככל שעולה ההכנסה לנפש, וככל שהמדינה מספקת שירותים בסיסיים במחיר שווה לכל נפש, יורדת רמת השחיתות. בין הסיבות לשחיתות הנפוצה במדינות נחשלות, מנה אייגן שכר נמוך של פקידי הממשלה ורמת שירותים ירודה.

הארגון, שערך את הסקר הראשון על רמת השחיתות הציבורית במדינות העולם ב-95', מתכנן לבדוק בעתיד מהי רמת השחיתות בקרב החברות המסחריות הגדולות, הקובעת במידה רבה את רמת ההכנסה בכלכלות המערב. בנוסף, ב-2002 מתכוון הארגון לצאת בסקר שידרג את המדינות לפי רמת השוחד הניתן לפקידי ציבור בידי החברות הגדולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ