האם הר-שפי הכתה? האם נמרודי תקף?

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

שוב ושוב חוזים אנו בחשודים, בנאשמים ובאסירים המובלים לדיון לפני ערכאות שיפוטיות כשידיהם כבולות באזיקים ורגליהם בשלשלאות ברזל. ההשפלה שבכבילה ברורה וגלויה. האם היא מוצדקת?

כשקיימת סכנה ממשית שהעצור יימלט או יתקוף את הסובבים אותו - יש טעם בכבילה. אך מהי בדיוק הסכנה הנשקפת מעצור כמו עופר נמרודי המובל בין כותלי בית המשפט? הרי איש לא ייחס לו ביצוע ישיר של עבירת אלימות. ומהי בדיוק הסכנה הנשקפת מאסירה כמרגלית הר-שפי העושה את דרכה לדיון לפני ועדת השחרורים?

בימי הביניים היתה מקובלת כבילת החשוד בשלשלאות והובלתו כך קבל עם ועדה. זוהי בדיוק האסוציאציה שמעוררות כבילות מיותרות בנות ימינו. לאחר שנחקק חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, אין ספק שאפשר וצריך להגביל את הכבילה אך ורק למקרים מיוחדים.

מעבר להשפלה המיותרת, נפגעת גם תדמית עשיית הצדק למראה עצורים ונאשמים שאינם משוחררים מכבליהם אפילו בין כותלי בית המשפט. הכבילה המיותרת עלולה לפגוע ביכולת הכבול להתגונן (משפטית) כראוי, ליצור נגדו דעה קדומה, ואף להיתוסף לגורמים אחרים - ובמיוחד המעצר - המביאים אנשים מסוימים להודות בעבירות שלא ביצעו רק כדי לשים קץ לסבל ולהשפלה.

עו"ד בועז סנג'רו, ירושלים

***

לאן נעלמתם ומדוע נאלמתם שוחרי "כבוד האדם וחירותו", קברניטי הארגונים השומרים על "צלם האדם", כאשר התנוססה בעיתונים תמונתה של מרגלית הר-שפי, מובלת לדיון בעניין שחרורה כשהיא אסורה באזיקים על ידיה, ובטלוויזיה נראתה כשאזיקים על ידיה ושלשלאות על רגליה.

מה קרה? היא התנפלה על הסוהרים? נשכה? שרטה? הכתה? איימה בבריחה? מה היה הדבר החמור שחייב לכבול אותה באזיקים על ידיה ורגליה? האם לא נענשה די? צריך גם להשפילה? צריך שאמה ואביה וכל קרוביה ומכריה יראוה בהשפלתה?

אבל פיכם נמלא מים למראה התמונות. כך היה גם כשעופר נמרודי הובל מתא המעצר לדיונים שבוע אחר שבוע כשהוא אסור באזיקים ורגליו כבולות. גם אז לא שמענו שהרמתם קול. האם היה חשש שיתקוף? שיתנפל?

ואתם, קציני המשטרה הבכירים, האם אינכם מזדעזעים מן התמונות? האם אינן מדידות שינה מעיניכם? מדוע אינכם יוזמים דיונים במטה המשטרה לקבוע אחת ולתמיד, מתי ובאילו מקרים חריגים יש לאסור באזיקים?

חישבו לרגע על בנותיכם ובניכם, על אמותיכם ואבותיכם, על אחיכם ואחיותיכם; ההייתם רוצים לחזות בהם כך? רק בכם תלוי הדבר - למגר את תופעת הרוע וההשפלה הזאת. מדינה נאורה אנחנו, הלא כן?

כתבות מומלצות

בילי אייליש וטיילור סוויפט. חולקות תדהמה עם הקהל

"שבית המשפט יילך להז***": הכוכבים מוחים על ביטול הזכות להפלות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

נבחרת הנוער של ישראל חוגגת. תהיה בחצי הגמר היורו, ובמונדיאל בשנה הבאה

נבחרת הנוער בכדורגל עלתה לחצי גמר היורו, ולראשונה גם למונדיאל

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ