בנק לאומי יחזיר 15-7 מיליון שקל ללקוחות

בעקבות הזכייה בתביעה הייצוגית יקבל עוה"ד שכר טרחה של עד 750 אלף ש'

מאת אסף ברגרפרוינד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אסף ברגרפרוינד

בנק לאומי יחזיר לכ-70 אלף מלקוחותיו 7 מיליון שקלים, בגין חיוב בעמלה בסך 174 שקל שגבה מהם שלא כדין עבור ביטול הודעות שיעבוד על כלי רכבם. ההחלטה על כך התקבלה אתמול על ידי שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דרורה פלפל, במסגרת אישור תביעה ייצוגית שהוגשה נגד הבנק לפני כשנה. זאת, לאחר שהבנק ובא כוחם של התובעים, עו"ד יצחק אבירם, הגיעו להסדר לגבי הסכומים שעל הבנק להשיב ללקוחותיו.

מדובר בלקוחות שלקחו הלוואה מהבנק שהובטחה במשכון רכבם. בנוסף נקבע כי הבנק יבדוק ברישומיו אם יש לקוחות נוספים הזכאים להחזר, ויפצה גם אותם עד לסכום מקסימלי של 8 מיליון שקלים נוספים. השופטת גם החליטה כי מגיש התביעה יקבל 1% מסכום הפיצוי (15-7 מיליון שקל), ושכר הטרחה של אבירם יהיה בגובה של 5% מסכום הפיצוי.

התביעה הוגשה על ידי לקוח הבנק, ארז רוזנבוך, שקיבל ב-94' הלוואה שהובטחה במשכון רכבו. כשנפרעה ההלוואה במלואה, כעבור 4 שנים, ביקש רוזנבוך מהבנק למחוק את השעבוד שנרשם על רכבו. הבנק עשה זאת, וחייב אותו בעמלה בסך 174 שקל בגין ביטול השעבוד.

רוזנבוך טען כי גביית העמלה נעשתה בניגוד לחוק הבנקאות, המטיל על הבנק את החובה למחיקת השעבוד שנרשם עבורו, וקובע כי הוצאות מחיקת הרישום יחולו על הבנק. לדבריו, בהסכם המשכון מחתים הבנק את לקוחותיו על סעיף לפיו כל ההוצאות הכרוכות בביטול רישום המשכון יחולו על הלקוח.

במסגרת ההליכים המקדמיים בתיק, הודיע הבנק כי לאחר התייעצות שקיים עם בנק ישראל, החליט לקבל את עמדתו ולהחזיר ללקוחותיו את העמלה שנגבתה. בהחלטה קבעה השופטת כי לאור עמדת הבנק היא מאשרת את התביעה כייצוגית.

השופטת אף דנה בגובה הפיצוי המוגדל שאמור רוזנבוך לקבל מתוקף היותו התובע הייצוגי שהגיש את התביעה, ובשכר הטרחה של אבירם. אם היתה התביעה נדחית היה רוזנבוך מחויב בהוצאות.

השופטת קבעה כי "האינטרס הציבורי אמור לעודד את התובע הייצוגי ואת עורך דינו שאיתרו תופעה פסולה בחברה, ומוכנים לשאת על גבם את הנטל להוקיעה, ואם יפסידו גם לשאת בהוצאותיה" (ת"א 2240/00).

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ