נציבי המים: משרדי האוצר והחקלאות התנגדו להתפלת מים

מאת צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת צפריר רינת

נציבי המים בשנות השמונים והתשעים, מאיר בן מאיר וצמח ישי, טענו אתמול כי פעלו במהלך כהונתם לקידום תוכניות להתפלת מים, אולם היתה לכך התנגדות במשרדי האוצר והחקלאות. השניים הופיעו אתמול בפני ועדת החקירה של הכנסת בנושא המשבר במשק המים.

בן מאיר שהיה נציב שתי קדנציות, סיפר לוועדה כי ב-1996 היתה לו תוכנית להקמת מתקני התפלה, אולם הוא נתקל בהתנגדות בלתי פוסקת של משרד האוצר, שהעדיף צעדי חיסכון על פיתוח מתקני התפלה. הוא הוסיף ששנתיים קודם לכן קבעה ועדה משותפת של משרד החקלאות והאוצר שאין צורך בהתפלה.

למרות זאת נמשכה צמיחת החקלאות על ידי כל הממשלות, כולל פרויקט נטיעת פרדסים בנגב. "כל בעיות המים גולגלו לפתח נציבי המים", הוסיף בן מאיר. "אבל לנציב לא היתה כל יכולת להחליט על קיצוצים בחקלאות או להוציא אותם לפועל".

צמח ישי אמר כי כבר ב-1986 הוצגו לממשלה תוכניות ראשונות להתפלה בהיקף מצומצם ומעבר להתפלה בהיקף גדול יותר בשלב מאוחר יותר. תוכניות אלה נתקלו בהתנגדות האוצר, שאף גרם לצמצום בהיקף תוכניות הפיתוח של נציבות המים. "לנו היה ברור כבר אז מהן הבעיות וגם הצענו פיתרונות, אבל לא יכולנו לפרוץ אל קופת האוצר ולקחת כסף", טען ישי. "בתקופתי גם בוצע לראשונה קיצוץ במכסות המים לחקלאות וקיצצנו קרוב ל-500 מאות מיליון מטרים מעוקבים. החקלאים מחו אבל הסכימו".

בן מאיר ייחד את רוב דבריו להתמודדות עם מצב החירום הנוכחי, והסביר לועדת החקירה מדוע ניתן לדעתו להגביר את היקף שאיבת המים מאקוויפר החוף כאמצעי להתמודדות עם מצב החירום. זאת לאחר שציין שהוא משמש כיום כשכיר אצל גורמים העוסקים בפיתוח מקורות מים, המעונינים לקבל היתר לבצע קידוחים באקוויפר החוף.

על פי בן מאיר ניתן להוריד את המפלסים באקוויפר החוף במסגרת שאיבת חירום בלי לגרום לפגיעה משמעותית באיכות המים באקוויפר. שאיבה זאת תהיה חד פעמית ולא לאורך תקופה ארוכה. הוא אמר לוועדה שבעבר ירדו מפלסי האקוופר לרמה נמוכה יותר מזו הקיימת היום, וכי מפלסי האקוויפר חזרו לאחר מכן לרמה גבוהה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ