סקר התעשיינים: ירידה במכירות לשוק המקומי ב-86% ממפעלי הצפון

מאת אבי שמול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אבי שמול

86% מהמפעלים בצפון דיווחו על ירידה במכירות לשוק המקומי במחצית הראשונה של השנה, לעומת התקופה המקבילה ב-2000; 12% דיווחו על קיפאון, ורק 2% מדווחים על גידול במכירות. כך התברר מסקר של התאחדות התעשיינים, שריכזה נתונים מ-57 מתוך 920 מפעלי תעשייה בצפון שמעסיקים לפחות 20 עובדים. מהנתונים התברר עוד כי ב-16% מהמפעלים הורגשה ירידה של 50%-20% במכירות; 70% דיווחו על ירידה מתונה יותר, של 20%-0%.

"המיתון בתעשייה רק יחריף בחודשים הקרובים, בשל הגידול החד בעלויות שכר וייצור", אומר יו"ר התאחדות התעשיינים בצפון, אורי יהודאי. "תנאי השוק המקומי אינם מראים סימני שיפור, בעוד ששכר המינימום, הארנונה והמים ממשיכים בגידול החד. מצב התעשייה בצפון מחייב את הממשלה, הכנסת והרשויות המקומיות לנקוט צעדים מיידיים. לדעתי, יישום חוק הגליל יהיה מנוף להנעת ההשקעות והפעולות הכלכליות של התעשייה והמגזר העסקי באזור הצפון".

יהודאי החליט עוד להוביל יצירת פורום תעשייה צפוני, המשלב חברי כנסת, ראשי רשויות ותעשיינים, במטרה לקדם מהותית את מצב הכלכלה והתעשייה בצפון ולבלום את האבטלה. נתוני התאחדות התעשיינים מגלים עוד כי ב-2000 הסתכם היקף מכירות המפעלים בצפון לשוק המקומי ב-33.6 מיליארד שקל. מהסקר התברר כי במחצית הראשונה של 2001 חלה ירידה ביצוא לעומת 2000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ