האזכרה לחוסייני התקיימה במתכונת מצומצמת

בג"ץ דחה הדיון בעתירה לביטול הצו האוסר קיום העצרת; נאסרה כניסת אבו עלא ופעילי שמאל

מאת שירות "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שירות "הארץ"

בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ סירב אתמול (שלישי) לדון בעתירה של שמונה חברי כנסת מהשמאל, ובראשם ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש), לבטל את הצו האוסר על קיום עצרות לזכרו של המנהיג הפלשתינאי פייסל אל-חוסייני באוריינט האוס. על הצו חתם השר לביטחון פנים, עוזי לנדאו. השופטת מרים נאור נימקה את החלטתה, בכך שהעתירה הוגשה מאוחר מדי ואין זמן לדון בה. דיון בעתירה יתקיים בשבוע הבא.

בהתאם להחלטת בית המשפט הטקס התקיים במתכונת מצומצמת ביותר. נכחו בו בני משפחת חוסייני, כמה חברי כנסת ערבים ואנשי דת נוצרים, בעלי מעמד קונסולרי שכניסתם הותרה לאחר שפנו למשרד החוץ. אם תתקבל העתירה בשבוע הבא, עשויה להתקיים עצרת זיכרון נוספת במתכונת המקורית שתוכננה לאתמול.

עם האישים שכניסתם נאסרה נמנים חבר הקבינט הפלשתיני אבו עלא (אחמד קריע) ופעילי שלום עכשיו. גם בני משפחתו של פייסל חוסייני עוכבו בכניסה לאוריינט האוס, אך לבסוף הותר להם להיכנס. את בניין האוריינט האוס הקיפו שוטרי מג"ב, שפרשו כמה מחסומים בסביבתו.

חוסייני מת בסוף מאי מהתקף לב, בעת ששהה בכינוס בכוויית. הצו בחתימת השר לביטחון פנים אוסר על קיום הטקס באוריינט האוס ובכל מקום אחר בישראל. לנדאו נימק את החלטתו בכך שהאירוע אמור היה להתקיים בחסות אש"ף וכי הוא לא יתיר לקיים ארוע בחסות ארגון שאין לו שום מעמד בירושלים. בשיחה עם כתבים בכנסת אמר לנדאו: "צריך ללמוד משגיאות ולא לחזור על אותה שגיאה פעמיים". לדבריו, הלווייתו של חוסייני לפני 40 יום נוצלה לצורך הפגנה לאומנית שבה הונפו דגלי אש"פ, דגלי חיזבאללה ודגלים שחורים ונגרם נזק לרכוש. "זה לא יקרה שוב בירושלים", אמר.

הנהלת האוריינט האוס פירסמה הודעה לפיה הצו שהוציא השר לנדאו הוא "פרובוקציה ופגיעה במסורת השלום והסובלנות שייצג אל-חוסייני". כמה עשרות מפגינים פלשתינאים התעמתו היום בצהריים עם כוחות משטרה מחוץ לשערי האוריינט האוס, בשעה שניסו לצאת בתהלוכה לזכרו של אל-חוסייני.

גורם בכיר במשטרה מתח ביקורת על החלטת לנדאו ואמר שהצו עלול להצית מחדש את ירושלים. ח"כ רן כהן (מרצ) גינה בתוקף את הצו שהוציא לנדאו וקרא לראש הממשלה לבטל את ההחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ