אי.בי.אי חיתום: "לכל חברה יש מחיר מתאים"

טאואר סמיקונדקטור מקווה לגייס 70-50 מיליון דולר בעזרת אי.בי.אי לצורך השלמת המימון להקמת FAB2; המניה מסרבת לתמוך בתוכניות הגיוס וממשיכה ליפול

מאת סופי שולמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת סופי שולמן

חברת טאואר סמיקונדקטור ממשיכה במירוץ אחר הכספים להקמת מפעל השבבים החדש במגדל העמק. תהליך הגיוס ממקורות שונים נמשך כבר שנה, וכעת פנתה יצרנית השבבים לאי.בי.אי חיתום בבקשה כי תלווה הנפקה של איגרות חוב להמרה בבורסה בתל אביב. באי.בי.אי אומרים כי העניין נמצא בשלבים ראשוניים מאוד של דיונים, וטיוטת התשקיף להנפקה עדיין לא הוגשה לרשות ניירות ערך.

מקור בכיר באי.בי.אי מעריך כעת כי היקף הגיוס יהיה 70-50 מיליון דולר; תנאי הגיוס, כגון מחיר מימוש האיגרות והריבית שיישאו, עדיין לא נקבעו. אותו מקור מציין כי באי.בי.אי לא חוששים ממצב השוק, והנפקת האג"ח להמרה צפויה להתבצע בחודשים הקרובים. "בכל מצב שוק, לכל חברה יש מחיר מתאים", הוא אומר.

כיום מצבה של מניית טאואר אינו מזהיר, ונראה כי לאור זאת נסוגה הנהלת החברה מהתוכנית המקורית, לצאת להנפקה ציבורית נוספת בנאסד"ק. "אנו בוחנים כמה אפשרויות לגיוס הון ופועלים בהתאם לתוכנית העסקית", אמר אתמול ד"ר יואב ניסן-כהן, מנכ"ל משותף בטאואר, בתגובה לידיעות על הנפקת האג"ח הצפויה.

מניית טאואר בנאסד"ק רשמה אתמול ירידה של 2% למחיר של 10 דולר. מחיר זה משקף שווי של 123 מיליון דולר לחברה, שנמצאת בשלבים הסופיים של גיוס 1.5 מיליארד דולר למפעל החדש במגדל העמק (FAB2) שאמור לשפר משמעותית את מצבה העסקי. במצבה הנוכחי של החברה, ולאור הקריסה במנייתה שאיבדה 67% בשנה האחרונה, טאואר אינה נראית השקעה אטרקטיווית במיוחד, אך בפרמיה נאותה סביר להניח כי לכל מוכר יימצא קונה.

עד עתה הצליחה טאואר לגייס משקיעים רבים למפעל החדש, ובהם מדינת ישראל, החברה לישראל, בעלת השליטה בחברה, ויצרניות שבבים זרות ובהן סאנדיסק, קוויקלוג'יק, מקרוניקס ואליינס. בנוסף לכך, העניקו לאומי ובנק הפועלים קו אשראי לחברה והיקף הגיוס הוא כיום 1.1 מיליארד דולר. כמעט, אך עדיין לא מספיק.

לפני כמה חודשים החלה טאואר בהקמת FAB2 שתסתיים ב-2003. עד אז על החברה לגייס 500 מיליון דולר נוספים. גיוס הון באמצעות הנפקת אג"ח מסתמן כעת כאחת האפשרויות הבודדות להזרים מזומנים לקופת החברה, שכן השוק הראשוני - הן בארה"ב והן בישראל - נמצא עדיין בקיפאון מוחלט. עם זאת, מכשיר זה של גיוס הון טומן בחובו דילול נוסף של בעלי המניות הנוכחיים בטאואר, שרגילים לקרוא לעתים קרובות ידיעות על ירידה צפויה בנתח האחזקה שלהם ביצרנית השבבים ואינם שמחים על כך.

לגיוס באמצעות אג"ח להמרה ממשקיעים מוסדיים ופרטיים יש יתרון לעומת גיוס ממשקיעים אסטרטגיים. כבר כיום מעורבות בהקמת FAB2 חברות רבות בעלות אינטרסים שונים, שכל אחת מהן עשויה למשוך לכיוון שלה כאשר המפעל החדש יתחיל לפעול. גם חילוקי הדעות בין המשקיעים האסטרטגיים למשקיעים הפיננסיים (בנקים) צפויים להציב אתגרים רבים בפני טאואר. עם זאת, הקמת המפעל החדש היא יותר אילוץ מאשר בחירה בעבור החברה והיא תיאלץ להסתפק במה ששוק ההון יסכים להקציב לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ