"לה מונד": שיראק שיקר לציבור בראיון לטלוויזיה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

פאריס (סי"ג). מדו"ח עצמאי עולה האפשרות שנשיא צרפת, ז'אק שיראק, שיקר לציבור בשבת, כשאמר בראיון כי הסכום ששילם עבור כרטיסי הטיסה היה נמוך בהרבה מהסכום שפורסם בתקשורת הצרפתית, כך נכתב בעיתון הצרפתי "לה מונד".

לפי הדו"ח - שהוצג לשופטים החוקרים את פרשיית השוחד מתקופת כהונתו של שיראק כראש עיריית פאריס - עומד הסכום על 2.84 מיליון פרנק (368 אלף דולר), ולא על 2.4 מיליון פרנק, כפי שפורסם בתקשורת הצרפתית. השופטים חושדים שחלק מהסכום - שבו השתמשו שיראק, אשתו, בתו ומקורביו מדצמבר 1992 עד יולי 1995 - מקורו בתשלומי שוחד שניתנו לשיראק בתמורה לחוזי בנייה בפאריס רבתי.

עוד נאמר בדו"ח, שבתקופה המדוברת הגיע סכום ההוצאות עבור כרטיסי טיסה, לפי רישומי סוכנות הנסיעות של הנשיא, לכ-5.3 מיליון פרנק. בדו"ח נכתב שהשופטים מתקשים להגיע למסקנה לגבי הפרשה, משום שחשבוניות עבור רבות מהעסקאות פשוט נעלמו.

בראיון לטלוויזיה בשבת אמר שיראק, שלא זו בלבד שפרסום הסכומים נובע מניסיונות הרתעה מצד השופטים, אלא שגם הסכום שפורסם בתקשורת "לא קרוב כלל לסכום האמיתי". עם זאת סירב שיראק לומר מהו הסכום האמיתי.

הדו"ח פורסם לאחר ששופטים צרפתים, החוקרים את מקורות התשלום, הודיעו שאין בסמכותם לזמן את הנשיא לעמוד למשפט. בכך יישמו את החלטתו של התובע הכללי של עיריית פאריס, שקבע שיכולתם לזמן את שיראק לדין "מוטלת בספק" בשל חסינותו המעוגנת בחוקה.

בשבת הודיע שיראק שהוא מסרב להעיד בפני השופטים, משום שהופעתו בבית המשפט תאיים על יציבות המדינה. הוא אף הכריז ש"אין לו דבר להסתיר" בפרשה, והאשים את השופטים על שאינם מכבדים את החוקה הצרפתית.

התובע המחוזי של פאריס, ז'אן-פייר דינטלק, שאמר בעבר לשופטים, כי "חוקית דבר לא מונע" משיראק לעמוד לדין, הצהיר שיערער על ההחלטה. כעת ההערכות גורסות, שבסופו של דבר תובא הפרשה להכרעת בית המשפט העליון בצרפת.

כתבות מומלצות

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

ערן זהבי. יכול לכתוב מחדש תסריט ידוע

שש שנים אחרי שעזב, זהבי לא יכול היה לבחור תזמון טוב יותר לחזרתו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיה

איור של בחורה אומרת לבחור: "אסור ללכת לישון כועסים"

ישבנו באוטו, דיברנו על הריב ואז הוא הוציא שקית. זו היתה מחווה מדויקת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ