חוק היידוע ייושם החל מנובמבר

התביעה תחויב להודיע לחשוד בפשע על הגשת אישום נגדו, ולפרט במה הוא נאשם

מאת גדעון אלון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת גדעון אלון

ועדת החוקה של הכנסת דחתה היום (חמישי) את בקשת משרד המשפטים לדחות למשך שנה את יישום חוק היידוע ולהפעילו בהדרגה החל מנובמבר. החוק, שיזם ח"כ אמנון רובינשטיין (מרצ) ואשר עמד להיכנס לתוקפו ב-28 ביולי, מטיל חובה על רשויות התביעה ליידע כל חשוד בעבירה מסוג פשע (שהעונש עליה הוא משלוש שנות מאסר ויותר) על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום פלילי, לפרט את האישומים נגדו ולהודיע לו בפני מי יוכל להשמיע את השגותיו וטיעוניו. במשך 30 יום רשאי החשוד להעביר את השגותיו על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום ולנסות לשכנע את פרקליט המחוז לבטל את כתב האישום או סעיפים הכלולים בו.

נציגי משרד המשפטים שהשתתפו בדיון ציינו, כי למרות שניתנה להם שנה להיערך לקראת הפעלתו של החוק החדש, הם אינם יכולים להפעילו במועד בשל אילוצים תקציביים. להערכתם, עלות ביצוע החוק מסתכמת בכ-70 מיליון שקל לשנה: 40 מיליון שקל למשרד המשפטים ו-30 מיליון שקל למחלקת התביעות של המשטרה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (עבודה), אמר שמשרד האוצר מפר את החוק בכך שאיננו מעמיד תקציבים שיאפשרו את הפעלתו. ח"כ פינס ציין, כי בכוונתו לבדוק אפשרות להגיש תלונה במשטרה נגד שר האוצר על כך שהוא פועל בניגוד לחוק.

הוועדה החליטה כי החוק יופעל בצורה הדרגתית. החל מ-15 בנובמבר הוא יופעל לגבי חשודים בעבירות שהעונש עליהן 10 שנות מאסר ומעלה, ומ-15 במאי 2002 הוא יוחל על כל עבירות הפשע. במקביל, שיגר ח"כ פינס מכתב לשר האוצר, סילבן שלום, בו ציין כי הוא רואה בחומרה רבה את העובדה שאגף התקציבים עובר על החוק בכך שאינו מתקצב חוקים ומונע יישומם.

כתבות מומלצות

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

"בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ