ריבוע הזמן השלימה פיטורי 35% מעובדיה

החברה צופה עלייה בביקושים החל במחצית שנת 2002 עם פריסת רשתות סלולריות בטכנולוגיית GPRS ודור שלישי

מאת יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יורם גביזון

חברת ריבוע הזמן, העוסקת בפיתוח וייצור רכיבים לחברות תקשורת, פיטרה באחרונה 20 מעובדיה - 35% ממצבת כוח האדם שלה כפי שהיתה בשיא פעילותה ברבעון הראשון של 2001.

מנכ"ל החברה, אריק הרץ, אמר כי החברה ביצעה קיצוץ רוחבי בכל המחלקות, כדי להתאים את רמת ההוצאות לירידה בהיקף ההזמנות של החברה. לדבריו, החברה החלה בהקטנת כוח האדם שלה מסוף הרבעון הראשון של 2001, כאשר הודיעה על צמצום של 15% במספר עובדיה, וכעת השלימה את הסבב השני של הפיטורים.

הרץ אמר כי החברה ממשיכה בפיתוח קו המוצרים שלה, והעריך כי רמת הפעילות בשוק התקשורת הגיעה לשפל. הוא ביסס את הערכתו על סימנים ראשונים לפעילות מסחרית כמו בקשות להצעות מחיר לרכיבים, שיסופקו ברבעון הראשון של 2002. הוא גם התבסס על הודעתן של יצרניות ציוד תקשורת על השלמת העברת קווי ייצור לקבלני משנה, ובקשות למידע מצד אותם קבלני משנה. להערכתו, פריסת רשתות סלולריות בטכנולוגיית GPRS והדור השלישי, שאמורה להתבצע החל מסוף 2003, תביא לעלייה בביקושים החל ממחצית 2002.

לדבריו, לדורות המתקדמים של הרשתות הסלולריות יידרשו רכיבים בהיקף גדול פי 4 מהרשתות הסלולריות הקיימות. זאת, משום שהם מחייבות עיבוד נתונים מהיר ומתוחכם יותר, ומספר רב של תחנות בסיס. להערכתו, תחנות הבסיס יקושרו בסיבים אופטיים. גם מרכזיות התקשורת ישודרגו. הרץ מעריך כי ההתחייבות האופיינית של בעלי הזיכיונות לרשתות סלולריות מהדור השלישי, לפרוס 25% מהרשת עד סוף 2003, שקולה לביקוש הכולל לרכיבים כיום.

ריבוע הזמן מפתחת רכיבים ליצירת תדרים ובקרה על עיתוי הכניסה וקצב התנועה של חבילות נתונים ברשתות תקשורת רחבות פס בטכנולוגיות שונות. ייצור תדר מדויק נדרש לסנכרון של חבילות הנתונים באופן שמקטין את המרווח הנדרש בין חבילה לחבילה, ומגדיל בכך את קיבולת הרשת.

אסטרטגיית הצמיחה של החברה התבססה על פיתוח מוצרים לתקשורת בסיבים אופטיים בטכנולוגית SDH. ריבוע הזמן פיתחה מוצרים יחודיים בתחום זה, ובהם רכיבים לרשתות תקשורת אופטיות שפועלות בטכנולוגיית SDH בקצב של 622 מגה-ביט לשנייה. ואולם, שוק זה, המהווה את עיקר פוטנציאל הצמיחה של החברה, מתפתח באיטיות לעומת רשתות תקשורת אלחוטיות בקצב של 155 מגה-ביט לשנייה ותחום ה-DSL, שיצמח ב-50% ב-2001 בהשוואה ל-2000.

הרץ מעריך כי הרבעון השני של 2001 יסתיים בגידול קטן של אחוזים בודדים בהשוואה לרבעון הראשון של 2001, שאותו סיימה החברה בהפסד של 1.3 מיליון שקל ובמחזור של 4.7 מיליון שקל. להערכתו, ברבעון השלישי של 2001 תהיה האטה, והחל מהרבעון הרביעי של 2001 תהיה עלייה בביקושים כך שלקראת סוף 2001 תחזור החברה לתוכנית המקורית שלה - בה נקבעו מכירות של 10 מיליון דולר בשנה.

הרץ אמר כי החברה לא האטה את ההשקעות בפיתוח, והכניסה שיפורים בדור שני של מוצר לרשתות תקשורת אופטית, שפועל בטכנולוגית SDH בקצב של 622 מגה-ביט לשנייה. מוצר זה מציג יתרון משמעותי ברמת הריצוד של התדר, ועמידות עדיפה לתנאים קיצוניים של טמפרטורה ולחות. לדבריו, המוצר מתקבל היטב אצל יצרניות ציוד תקשורת מהשורה הראשונה, לאחר שהחברה הציגה אותו לחברות כמו Avici ו-Sycamore. לדבריו, בכל מקום שבו החברה מקבלת הזדמנות להציג את המוצר היא זוכה להזמנה של סדרה ראשונה.

ריבוע הזמן, שגייסה 25 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2000, החזיקה נכון לסוף הרבעון הראשון של 2001 במזומנים ושווי מזומנים בהיקף של 13 מיליון שקל. לחברה הון חוזר של 20 מיליון שקל, והון עצמי של 21.6 מיליון שקל. הרץ מעריך כי די במקורות העומדים כיום לרשות החברה לצורך מימון תוכניות הפיתוח ארוכות הטווח של החברה.

בעקבות ההאטה הקשה בשוקי התקשורת בעולם הורידו האנליסטים של בנק אגוד את מחיר היעד למניית ריבוע הזמן מ-1.73 שקלים למניה ל-52 אגורות למניה, והותירו המלצת "קנייה" בסיכון גבוה. ריבוע הזמן נסחרה אתמול במחיר של 54 אגורות, המשקף שווי של 21 מיליון שקל, לאחר ירידה של 76% ממחיר ההנפקה באפריל 2000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ