עורך דין אינו טכנאי משפט

אתיקה בעריכת דין / ד"ר גבריאל קלינג

זאב סגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זאב סגל

ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין, 637 עמ', 530 שקלים

"עורך-דין", כתב השופט מישאל חשין בפסק דין שניתן בבית המשפט העליון, "אינו אך טכנאי-משפט. מקצוע עריכת-הדין טובל כל-כולו בערכים: בנאמנות, בהגינות, בהוגנות, ביושר, באמירת אמת, בנימוס, בכבוד לזולת". נוכח פני המציאות - שבה משתרבבים שמות של עורכי דין לפרשות פליליות ושבה בתי הדין המשמעתיים של לשכת עורכי הדין עמוסי עבודה - נראים דברים אלה כמבטאים השקפה שעל מימושה בחיי המעשה מן הראוי להיאבק ללא לאות.

חוק לשכת עורכי הדין וכללי האתיקה המקצועית שהותקנו לפיו הם מערכת מורכבת של הוראות, הנתונות מעת לעת לפרשנותם של בתי הדין למשמעת של הלשכה, המורכבים מעורכי דין, ולפסיקתו של בית המשפט העליון. בתי דין אלה מנהלים את דיוניהם בדלתיים סגורות, אולם המתלונן רשאי להיות נוכח בשעת הדיון, ואין מניעה כי ימסור לאחרים את אשר התרחש בבית הדין.

בספרו החדש "אתיקה בעריכת דין" מציין הד"ר גבריאל קלינג, כי "עיתונאי שיפרסם מידע על הליך שהתקיים בפני בית הדין, אינו עובר על איסור כלשהו". דברים אלה, המשתלבים גם ברוחו של חוק חופש המידע, שמכוחו ניתן לזכות בגישה לפרוטוקולים של דיוני ועדות האתיקה בלשכת עורכי הדין, מחזקים את היכולת לשפוך אור על הנעשה בתחום שמירת האתיקה בעריכת הדין, צורך שהוא פועל יוצא של מציאות שלעתים אינה מלבבת.

בעולם של משפטיזציה, חקיקה רבה ופקעת סבוכה של כללים ותקנות, מתקשה מאוד הפרט למצוא את דרכו בלא ייעוץ משפטי. ייעוץ זה כרוך, לא אחת, בתשלומים גבוהים, המחזקים את זכות הלקוח לקבל את השירות הטוב ביותר. אלא שחובותיו האתיות של עורך הדין אינן מצטמצמות בחובותיו כלפי לקוחו. הוא מחויב מכוח החוק לעזור לבית המשפט "לעשות משפט" ומכוח כללי האתיקה עליו לשמור על "הגינות, על כבוד המקצוע ועל יחס כבוד לבית המשפט". מכוח עקרונות כלליים ניתן להחיל על עורכי הדין את מה שנקבע במפורש בכללי האתיקה של לשכת עורכי הדין האמריקאית - חובת נאמנות כלפי בית המשפט ושלטון החוק.

הכרת חובותיהם האתיות של עורכי הדין אינה רק חובתם של כל העוסקים במקצוע. היא גם זכותם של אלה הנזקקים לשירותי עורכי הדין ואשר להם קובלנה על התנהגותם. ספרו של קלינג - שופט בית המשפט המחוזי שעבד קודם לכן שנים רבות כעורך דין - יכול להיות "מורה נבוכים" לא רק לעורכי דין, אלא גם לציבור לקוחותיהם. פריסתו הרחבה ולשונו הקולחת של הספר מאפשרות לרבים את העיון בו.

הספר מתייחס לשלל סוגיות, ביניהן: ניהול כספי לקוחות וחובות דיווח; עסקאות עם לקוח; עיסוקים האסורים על עורכי דין כשמאות מקרקעין, תיווך וחקירות פרטיות; ייצוג צדדים בעלי אינטרסים מנוגדים באותו עניין; דרכים לקביעת שכר טרחה, ובתוך כך סוגיית השכר המותנה בתוצאות בנושאים שונים; האמצעים המותרים לגביית שכר טרחה - זכות עכבון על נכסי לקוח, העברת טיפול לעורך דין אחר; חובות כלפי בית המשפט, ובהן איסור הטעיה בעניין משפטי ועובדתי, חובת עורך דין לגלות אמת לבית המשפט, איסור ייצוג על ידי עורך דין שהוא עד; איסור על שכר מותנה לעד והיקף האיסור על פגישה עם עדי היריב; סודיות וחיסיון; חובת הנאמנות כלפי הלקוח ומהות חובתו של עורך הדין שלא להתרשל בהליכים שיפוטיים.

כדברי המחבר, "ההוראות המחייבות את עורכי הדין להתנהגות הולמת ולהתנהגות שאין עמה קלון נועדו להבטיח את אמונו של הציבור בעורכי הדין ובמערכת המשפט בכלל. הוראות אלה משתלבות בהוראות אתיקה אחרות, שנועדו להבטיח שירות נאות ללקוח, כאשר אמונו של הלקוח בעורך הדין הוא רכיב משמעותי להבטחת ההשגה של תכלית זו. מהיות עורך הדין חלק מהמערכת המשפטית ומהיותו עזר כנגד בית המשפט במלאכתו השיפוטית עליו להיות נאמן לחוקי המדינה ולגלות רמה מקצועית ואתית ההולמת את המקצוע וגם את האמון שהלקוח, בית המשפט והציבור נותנים בעורך הדין".

דברים אלה והיריעה הרחבה שפורש המחבר יכולים להיות תשתית לעיון מחודש במצב האתיקה ואף לבחינה מחודשת של ההוראות המיושנות של חוק לשכת עורכי הדין, שהשנה מלאו 40 שנה לקבלתו בכנסת. בצדק ציין ד"ר עלי זלצברגר ("הארץ", 12.1) כי "הגיע הזמן שהכנסת תבהיר בצורה חד-משמעית את מהות צומת חובותיו של עורך הדין". הבהרה כזאת, בכיוון הרחבת מכלול החובות, תוכל להוות בסיס להרחבת כללי האתיקה על ידי לשכת עורכי הדין.

הספר "אתיקה בעריכת דין", הנכתב בידי שופט, מזכיר מטבעו את הצורך בהתקנת כללי אתיקה מחייבים לשופטים. מאיר שמגר, לשעבר נשיא בית המשפט העליון, פירסם ב-93' כללי אתיקה שיפוטית שנועדו, לדבריו, לשקף "את התפיסות הערכיות המונחות ביסוד מלאכת השפיטה". הכללים לא עוגנו בחקיקה, וכדברי בית המשפט העליון, בהחלטתו ממארס 2000, "הם היו ונותרו חומר מנחה ומדריך". בג"ץ פסק כי יש לכללים "משקל מוסרי רב", אך לא ראה בכל מקרה של התנהגות המנוגדת להם התנהגות שאינה אתית.

הצורך באתיקה, תורת "המידות הטובות" המחייבת בעלי מקצוע ונושאי תפקידים ציבוריים, הוא צורך נמשך ומהותי בחברה. שיפור אורחות האתיקה הוא מעניינו ובטובתו של ציבור רחב. פרישתם בספר כזה שלפנינו יש בה תועלת רבה לכלל.

חשיבותו הכללית של הספר "אתיקה בעריכת דין" לעורכי דין, למתמחים ולרבים אחרים מצדיקה שיהיה בהישג ידם של רבים. העמדת מחירו על 530 שקלים, כפי שמקובל למרבה הצער בספרים משפטיים רבים, מקשה על כך מאוד. ספר כזה נראה על פניו כספר חובה למצטרפים החדשים למקצוע עריכת הדין, המתרבים מדי שנה. לשכת עורכי הדין צריכה למצוא את הדרך שלא יהיה הספר רחוק מהישג ידם של אלה האמורים להכירו היטב לטובת לקוחותיהם ומערכת המשפט.

פרופ' זאב סגל מבית הספר לממשל ולמדיניות באוניברסיטת תל אביב הוא הפרשן המשפטי של עיתון "הארץ"

כתבות מומלצות

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ