עורכת דין בלגית נשכרה להגן על שרון

גדעון אלון
מאת אלוף בן, עתי"ם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדעון אלון
מאת אלוף בן, עתי"ם

הממשלה שכרה את שירותיה של עורכת הדין הבלגית מישל הירש, כדי שתסייע בבלימת התביעה שהוגשה בבריסל נגד ראש הממשלה, אריאל שרון, למעצרו כפושע מלחמה בגלל אחריותו כביכול לטבח סברה ושתילה בעת מלחמת לבנון ב-1982. היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, אישר את שכירת עורכת הדין הבלגית.

אתמול התקיים בלשכת ראש הממשלה דיון היערכות למשפט בבלגיה, בראשות מנהל הלשכה אורי שני ומנכ"ל משרד החוץ אבי גיל. בדיון סוכם כי ישראל תנסה לפעול לדחיית התביעה על הסף, מנימוקים משפטיים, עוד לפני שיתחיל דיון בראיות. היועצים המשפטיים שהשתתפו בדיון העריכו כי יש סיכוי טוב לדחיית התביעה עוד בשלביה המקדמיים.

שרון אמר אתמול כי הבעיה איננה אישית שלו, אלא של המדינה. במשרד החוץ גוברת הדאגה מתביעות שיוגשו נגד אישי ממשל, קצינים בכירים ואנשי שב"כ ישראלים במדינות אירופה באשמת פשעי מלחמה והפרת זכויות האדם של הפלשתינאים בשטחים ושל תושבי לבנון. האגף המשפטי במשרד החל ב"מיפוי" של החוק הפלילי באירופה, כדי לאתר "מדינות בעייתיות" שעלולות להיות סיכון לישראלים שהתפרסמו בגלל מעורבותם בלחימה בשטחים ובלבנון.

בתוך כך נודע כי פטריק קוליניון, השופט הבלגי מלשכת התביעה בבריסל המטפל בתביעה נגד שרון, החל בשמיעת עדויות בנושא. מקור משפטי מסר כי השופט שמע את עדותה של סואד סרור, ניצולה פלשתינית מהטבח.

היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין אמר אתמול שבידי ישראל יש אינדיקציות רבות וברורות לכך שגל התביעות הנוכחי נעשה במסגרת "קמפיין מתוכנן שבו נוטלים חלק גורמים בעלי אינטרסים פוליטיים מובהקים". לדבריו, מחובתה של ישראל לסייע מבחינה משפטית ולטפל בכל אותם אנשים ששירתו ועדיין משרתים בגופי הביטחון, ונחשפים בשל כך לתביעות שהבסיס להגשתן הוא פוליטי, כדבריו.

באחרונה אמר היועץ המשפטי לממשלה כי "התביעה בבלגיה נגד שרון וקצינים בכירים לשעבר וחובת המדינה להגן עליהם איננה קשורה כלל לשאלה אם הם ממלאים כיום תפקיד רשמי או לא. תביעה כזו היא אקט פוליטי ולא מעשה משפטי של ממש, גם אם התביעה ומערכת המשפט בבלגיה פועל במסגרת משפטית, כפי שהן מפרשות את תפקידן".

משרד המשפטים מרכז - בתיאום עם משרדי ראש הממשלה והחוץ - את הפעילות הממשלתית בנושא, ונוטלים בה חלק היועץ רובינשטיין, פרקליטת המדינה עדנה ארבל ומנהלת המחלקה לעניינים בינלאומיים, עו"ד עירית קאהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ