ועדת הכלכלה ביקשה עמדת הממשלה בעניין הצעות חוק למניעת קרטלים בתקשורת

מאת צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת צבי זרחיה

ועדת הכלכלה מבקשת מהממשלה להעביר את עמדתה לגבי 2 הצעות חוק פרטיות, שנועדו למנוע מונופולים וקרטלים בתקשורת; הצעות החוק התקבלו לפני כמה חודשים בקריאה טרומית, והועברו לוועדת הכלכלה להכנתן להצבעה בקריאה ראשונה.

הצעת חוק אחת הוגשה על ידי קבוצת ח"כים, בראשות ח"כ תמר גוז'נסקי (חד"ש), שלפיה אדם המחזיק במישרין או בעקיפין ביותר מ-15% ממניות שליטה בתאגיד תקשורת - לא יהיה רשאי להחזיק ביותר מ-15% ממניות שליטה בתאגיד תקשורת אחר.

הצעת חוק אחרת, שהוגשה על ידי קבוצת ח"כים, בראשות יובל שטייניץ (ליכוד), קובעת כי בעלים של עיתון או ערוץ טלוויזיה או רדיו ארצי, המחזיק מעל 10% מהבעלות הישירה או באמצעות תאגיד, או שיש לו נציג מטעמו או זכות לנציג מטעמו במועצת המנהלים - לא יורשו להחזיק ביותר מ-1% בכל גוף תקשורת מרכזי אחר.

עוד מוצע בהצעת חוק זו, כי עיתון או רשת עיתונים שיגיעו לתפוצה ממוצעת של 50% מכלל קוראי העיתונות היומית העברית בישראל במשך 6 חודשים רצופים או במשך 9 חודשים בשנה או עיתון או רשת עיתונים שיגיעו לתפוצה של 40% מבין קוראי העיתונים היומיים בכלל (כולל בשפות ערבית, רוסית ואנגלית) - יחוייבו למכור חלק מהעיתון או מרשת העיתונים לגורם אחר עד לירידה מתחת לרף האמור. תהליך הפיצול והמכירה ייתבצע בפיקוח ובהנחייה של הממונה על ההגבלים העסקים.

היועמ"ש סבור כי יש להגביל את הריכוזיות

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דידי לחמן-מסר, אמרה כי עמדתה של הממשלה הקודמת היתה להתנגד להצעות חוק אלה. לדבריה, עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה היא שיש מקום להגביל את תופעת הריכוזיות בתקשורת. עם זאת ציינה כי בדיונים שקיימה באחרונה ועדת הכלכלה בתיקון לחוק הבזק, נקבעו אחוזי בעלות מקסימלים במספר כלי תקשורת, ואם חקיקה זו תתקבל, אזי תיווצר סתירה בין חוק הבזק לבינם.

נציג אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, אמר כי אינו בטוח שהממשלה מעוניינת לטפל בנושא במסגרת חוק גורף אלא אולי בתיקונים לחוקים קיימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ