עלייה חדה בגירושין אצל זוגות מעורבים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מספר בקשות הגירושין של זוגות מעורבים בני דתות שונות, המגיעות לבית הדין הרבני הגדול, גדל פי 17 תוך ארבע שנים ועומד עכשיו על יותר מאלפיים תיקים. ב-1996 עוד היו רק כ-120 בקשות כאלו. כך מסר שלשום מנהל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן דהן.

במערכת בתי הדין הרבניים מעריכים שהגידול במספר בקשות הגירושין מעיד על התבססות העלייה הרוסית בארץ, על הגידול במספר העולים הלא-יהודים וכן על כמות ניכרת של נישואים פיקטיוויים לצורכי עלייה, שמתפרקים עכשיו.

מדובר בהליך הנקרא בה"נ - בקשה להיתר נישואים. למרות השם, מטרת ההליך הפוכה - הסדרת גירושין של בני זוג, בני דתות שונות.

על פי הפקודה להתרת נישואים, במקרה כזה פונים בני הזוג לנשיא בית המשפט העליון, כדי שיקבע באיזה בית משפט יתבצעו הגירושין.

במקרה שאחד מבני הזוג הוא יהודי, הנוהג הוא שהתיק מועבר לחוות דעת לנשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים, כדי שיבדוק אם אכן מדובר בזוג מעורב הנשיא מפזר את התיקים בין חברי בית הדין.

אתמול דנה ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת בידיעה שפירסם "הארץ" על מינוי זמני של שני דיינים נוספים לבית הדין הרבני הגדול. זאת, למרות שגם לפני המינוי הזה עבדו הדיינים רק כשבע וחצי שעות בממוצע לשבוע.

בדיון מסר מנהל בתי הדין הרבניים, הרב אלי בן דהן, כי מספר התיקים המגיעים לבית הדין הרבני הגדול לערעורים גדל מ-4,900 בשנת 1999 ל-7,000 בשנת 2000.

בפועל, גם אם היה מדובר בתיקים רגילים, יכלו הדיינים להתגבר על העומס בקלות, בתוספת של כשלוש שעות עבודה בשבוע.

אלא שבן דהן ציין שהסיבה העיקרית לגידול הם תיקי הבה"נים. תיקים אלה, בדרך כלל, אינם מגיעים לדיון אלא מחולקים לדיינים שיעיינו בהם ויכריעו לגביהם בבתיהם. חברים בוועדת החוקה העריכו את משך הזמן הדרוש לטיפול בתיק בה"נ בחמש דקות. בן דהן טען שמדובר בשעה בממוצע לתיק. בן דאהן מסר ל"הארץ" שב-96' נפתחו בבית הדין הגדול כ-120 תיקי בה"נים, ב-1998 נפתחו 920 תיקים כאלה ובשנת 2000 נפתחו 2,020 תיקים.

הנתונים שהעבירה ל"הארץ" הנהלת בתי המשפט מגלים אף הם עלייה תלולה בפתיחת תיקי בה"נים, אם כי לא כה קיצונית. על פי הנתונים, נפתחו בבית המשפט העליון כ-1,250 תיקי בה"נים ב-1998 ו-1,930 בשנת 2000. הסבר אפשרי לפער בנתונים הוא שלבית המשפט העליון מגיעים גם תיקי בה"נים שלא מעורבים בהם יהודים כלל. הסבר נוסף הוא שהתיקים מגיעים לבית הדין הרבני באיחור מסוים, יחסית לבית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ