הפסד באלקטל; תפטר עוד 12.5 אלף עובדים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

קבוצת ציוד הטלפוניה הצרפתית אלקטל דיווחה אתמול על הפסד של 3.1 מיליארד יורו ברבעון השני של 2.7) 2001 מיליארד דולר), בשל הפרשות לאובדן ערך מלאי ולרכישות. זהו ההפסד הראשון של הקבוצה בשש השנים החולפות. במקביל, הודיעה החברה על פרישתו של הסמנכ"ל התפעולי, קריש פברהו, "מסיבות אישיות". פברהו תואר בעבר כיורש המיועד של מנכ"ל אלקטל סרז' טשורוק.

ברבעון החולף, רשמה אלקטל הפרשה של 3.2 מיליארד יורו, וכעת היא מתכננת לפטר 12.5 אלף עובדים עד סוף 18% ,2001 מכוח האדם, תוך סגירת ומכירת מפעלים. מאז תחילת 2001, פיטרה החברה 7,500 עובדים. ברבעון השני של 2000, רשמה אלקטל רווח של 344 מיליון יורו. אלקטל העריכה אתמול כי היא תצליח לרשום רווח תפעולי ב-2001, בשל צעדי ההתייעלות, וכי ההכנסות יהיו דומות ל-2001. עם זאת טשורוק אמר אתמול כי הוא לא צופה התאוששות בביקוש לציוד טלפוניה לפני אמצע 2002.

אלקטל ומתחרותיה - אריקסון, לוסנט טכנולוג'יס, נורטל נטוורקס ומרקוני - מתקשות להתמודד עם ירידה חדה בביקוש למערכות שלהן, ובחודשים החולפים הן פיטרו עשרות אלפי עובדים והפרישו מיליארדי דולרים לאובדן ערך מלאי. אלקטל, שניהלה משא ומתן כושל על מיזוג עם לוסנט, עורכת כעת ארגון מחדש מקיף בפעילותה, מוכרת או סוגרת 90% ממפעליה, תוך מסירת פעילויות ייצור כמו טלפונים סלולריים לקבלניות משנה.

יום אחרי קריסת שיחות המיזוג עם לוסנט במאי, הודיעה אלקטל על ארגון מחדש כולל ההפרשה הגדולה בגין אובדן ערך מלאי ומוניטין - הפער בין המחיר ששילמה על חברות לשווי הנכסים המוחשיים שלהן בעת העסקה.

מניות אלקטל עלו אתמול ב-7%, לאחר ששלשום הן הידרדרו לרמה הנמוכה ביותר זה שנתיים וחצי. מאז תחילת 2001 ירדו מניות אלקטל ב-72%, לעומת ירידה של 62% במדד מניות ציוד הטלפוניה האירופי של בלומברג.

ברבעון החולף גדלו מכירות אלקטל ב-4.5% ל-6.77 מיליארד יורו. הרווח לפני ריבית ומסים (ebit) היה 136 מיליון יורו, לעומת רווח לפני ריבית ומסים של 638 מיליון יורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ