יוזמה חדשה לקידום השלום בצפון אירלנד

מאת שרון שדה, כתב "הארץ" בבריטניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת שרון שדה, כתב "הארץ" בבריטניה

לונדון. כוחות הביטחון בבלפאסט הועמדו בכוננות מחשש להמשך העימותים האלימים בין פלגים יריבים בעיר. בהתנגשויות אלימות שלשום בין כ-300 קתולים ופרוטסטנטים נפצעו שלושה שוטרים ואזרח, שנפגע בפניו מרסיסי כדור ופונה לבית חולים. כוחות המשטרה, שניסו להפריד בין הנצים, נאלצו להתגונן מפני מטחי אבנים, זכוכיות ופצצות תבערה, שהשליכו מתפרעים משני הצדדים. כמו כן דווח על חילופי יריות ליד בלפאסט, באזור הנמצא בשליטה פרוטסטנטית, במהלכם נפתחה אש מנשק אוטומטי לעבר כוחות המשטרה.

נציגי המפלגה הפרוטסטנטית הקיצונית די-יו-פי האשימו פעילים של האיי-אר-אי באחריות למהומות, לאחר שאלה התקיפו כמה פעילים פרוטסטנטים. נציגי האיי-אר-אי דחו את ההאשמות על הסף וטענו שארגון המחתרת יו-די-איי, המזוהה עם מפלגת די-יו-פי, הוא שפתח בהתנגשויות.

השר הבריטי לענייני צפון אירלנד, ד"ר ג'ון ריד, נפגש אתמול עם נציגי מפלגת שין פיין, הזרוע הפוליטית של האיי-אר-אי, ודן עמם בצעדים למניעת הסלמת העימות בבלפאסט. הוא הזהיר לאחר מכן את תושבי העיר, שלא להיגרר אחר פרובוקציות של קבוצות קיצונים משני הצדדים. לדבריו, קבוצות אלה מבקשות להתסיס את האווירה לקראת הצגת חבילת הצעדים מטעם ממשלות בריטניה ואירלנד שנועדה להציל את הסכם השלום בצפון אירלנד.

ראש הממשלה האירי, ברטי אהרן, הגיע אתמול לבריטניה לפגישות עם עמיתו טוני בלייר. השניים עסקו בטיוטות הסופיות של הסכם החבילה, שכולל צעדים שנועדו לפרק את המחתרות מנשקן. ההסכם כולל תנאים להסגת הצבא הבריטי. הממשלות הבהירו, שמדובר בהסכם שעל הצדדים לקבלו כמקשה אחת.

בריטניה ואירלנד הציבו את האולטימטום לצדדים המעורבים בתהליך השלום בצפון אירלנד, בעקבות כישלון ועידת פסגה שנערכה במרכז אנגליה לפני כשבועיים. חבילת הצעדים תוגש לעיון ואשרור הצדדים בימים הקרובים, אך אם תידחה, בריטניה הבהירה כי תהיה חופשית להחליט ב-12 באוגוסט על פיזור מוסדות השלטון בצפון אירלנד והחזרת הריבונות הבריטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ