כשהתינוקת זקוקה לקטטר

מאת לאה פורת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת לאה פורת

כדי לשלול קיומו של זיהום בדרכי השתן אצל תינוקות מתחת לגיל שלושה חודשים, אין מנוס מבדיקת שתן באמצעות דיקור השלפוחית. אצל תינוק שכבר מלאו לו שלושה חודשים ויותר לא נהוג לבצע דיקור, אלא לקבל שלוש דגימות שתן בעזרת שקיות או דגימה אחת על ידי הכנסת קטטר (לבנות). דיקור השלפוחית והכנסת קטטר גורמים סבל לתינוקות וחרדה להורים. באחרונה נמצאה דרך להפחית מעט את הסבל בעזרת שימוש במכשיר אולטרסאונד המודד את כמות השתן בשלפוחית ומיקומו.

מנהל מיון ילדים בבית חולים מאיר בכפר סבא, ד"ר פנחס פיינמסר, מסביר כי קבלת שלוש דגימות שתן בשקיות יכולה להימשך כמה שעות (ולהאריך מאוד את שהותו של התינוק במיון - בחברת ילדים חולים אחרים). נוסף על כך, ניקיון השתן המתקבל בשקיות אינו מרבי וייתכן שהזיהום המתגלה אינו מהשתן כלל. לכן מעדיפים אצל התינוקות הקטנים לקבל את השתן באמצעות דיקור או קטטר.

איך עוזר האולטרסאונד לחסוך בדיקורים ובהכנסת קטטר? לפני הדיקור נוהג הרופא להקיש על בטנו של התינוק באזור השלפוחית ולפי העמימות הוא קובע אם יש די שתן והיכן בדיוק לעשות את הדיקור. אבל לפעמים האבחנה אינה מדויקת - כאשר אין די שתן, למשל - ואז יש להמתין ולדקור את התינוק שוב. כאן בא לעזרה האולטרסאונד, המאפשר לדעת מהי כמות השתן כבר לפני הבדיקה הראשונה ומונע צורך בדיקור נוסף.

האולטרסאונד מסייע גם במקרים אחרים. קורה לפעמים, אומר ד"ר פיינמסר, שילדים המגיעים למיון אינם משתינים. באולטרסאונד אפשר לבדוק אם יש שתן בשלפוחית שלהם. התוצאה עוזרת לקבוע אם מדובר בחוסר ייצור שתן ואז השלפוחית ריקה (מצב של התייבשות, למשל) או אם מדובר בעצירת שתן. בהתאם לתוצאה, האורולוג המומחה נכנס לתמונה. ד"ר פיינמסר מספר כי חשב על הרעיון להשתמש באולטרסאונד לאחר שראה את המכשיר במחלקה האורולוגית בבית החולים.

כתבות מומלצות

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

החיידק תיומרגריטה מגניפיקה. "הוא גדול פי 5,000 מרוב החיידקים", אמר אחד החוקרים, "זה דומה למציאת אדם שגבוה כמו האוורסט"

חוקרים גילו את החיידק הגדול בעולם

שלום אסייג ב"מנאייכ". מיניאטורה קטנה ויפה של תצוגת משחק

בשורה התחתונה, הצפייה ב"מנאייכ" היא כיף טהור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ