מועצת הרשות השנייה הוכיחה את כשירותה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בתגובה על "סוף עידן המכרזים?" מאת יובל קרניאל ("הארץ", 22.7)

עו"ד יובל קרניאל סוקר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (השופט גינת), שפסל באחרונה את החלטת מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו להעניק זיכיון לשידור בערוץ השלישי לקבוצת "שידורי עדן", בקובעו כי חובה היתה לפסול את הצעתם. לצערי קורא עו"ד קרניאל אל תוך פסק הדין את שאין בו - הטלת ספק בכושרה של המועצה לנהל מכרזים מורכבים מעין אלה וקריאת תיגר על מכרזים בשיטת "תחרות יופי".

דווקא במכרז הנוכחי נקבעו פרמטרים כספיים אובייקטיוויים לנאותות הפקת תוכניות. האובייקטיוויות בהערכת ההצעות באה גם לידי ביטוי בניקוד שניתן להן. כ-30% מהניקוד במכרז הוענקו בגין התחייבויות המציעים להשקעה בערוץ, ו-30% נוספים ניתנו על הצעתם לדמי זיכיון חד פעמיים שישולמו למדינה. "שידורי עדן" זכתה לבכורה בשל עדיפות בפרמטר אחרון זה. האם לכך ייקרא "תחרות יופי"?

דווקא במכרזים בתחום השידורים לציבור יש חשיבות שקולו של הציבור - בדמות מועצה ציבורית - יישמע. "ועדה מצומצמת ומקצועית", כהצעתו של עו"ד קרניאל, לא תיטיב לייצג את קהל הצופים יותר מאשר מועצת הרשות השנייה. בפרט במכרז שבו פרמטרים כספיים אובייקטיוויים היו כ-60% ממשקל בחירת ההצעה הזוכה. המועצה גם נעזרה במומחים כדי לבדוק לעומקם את ההיבטים השונים של ההצעות.

עו"ד קרניאל מבקר את "השיטה המוזרה" שנקטה הרשות, ולפיה כל הפגמים הם טכניים וניתנים לתיקון, שכן לדעתו עמדה זו פוגעת בשוויון המכרזי. הרשות לא קבעה כי כל פגם הוא טכני וניתן לתיקון, אלא סברה, כי במכרז "מורכב" זה התנהלות נוקשה של ועדת המכרזים היתה עלולה להביא לפסילת כל ארבע הקבוצות המתמודדות.

אמנם בית המשפט התערב בהחלטת המועצה, בקובעו כי פגם שנפל בהצעת "שידורי עדן" היה שונה מהותית מכל שאר הפגמים שנפלו בהצעות השונות, עד כי הוא חייב פסילת הצעה זו. אך מכאן ועד הטלת ספק בכושרה של המועצה לנהל מכרזים מסוג זה הדרך ארוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ