שביתת רעב עם עוגיות בכיסים

פרו / ולדימירו מונטסינוס, ראש הביון לשעבר, מסתגל לחיי הכלא ונערך להתקפה

מאת קליפורד קראוס ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת קליפורד קראוס ניו יורק טיימס

ולדימירו מונטסינוס - לשעבר ראש שירותי המודיעין של פרו, האיש שלמעשה שלט במדינה מאחורי הקלעים במשך עשור - היה מורגל במותרות. שעוני יהלומים, וילות מפוארות ומיטות מהודרות היו בשבילו עניין שבשגרה. עכשיו הוא מבלה את לילותיו על מזרן דק המונח על רצפת בטון קרה.

האוכל מועבר לו דרך דלת בקירו של תא כלא זעיר, הממוקם בבית הסוהר בבסיס חיל הים בנמל קאלאו, בסמוך ללימה. בתא יש רק ברז אחד עם מים קרים, המשמש לרחצה. לדברי מקורות רשמיים, מונטסינוס מבלה את ימיו בקריאתם של ספרי חוקים ושל החוקה הפרואנית, לאורן הקלוש של מנורה יחידה ללא אהיל ושל קרן שמש דקה הבוקעת מאשנב זעיר.

מונטסינוס ספג השפלות רבות מאז נעצר בסוף יוני בוונצואלה, בתום מצוד שארך שמונה חודשים. המצוד הגיע לקצו כשהאף-בי-איי עצר במיאמי את אחד ממקורביו של מונטסינוס ואילץ אותו לחשוף את מקום המסתור של האיש המבוקש ביותר באמריקה הלטינית.

חייו של ראש שירותי המודיעין לשעבר בוודאי לא ישתפרו בעתיד הקרוב. מונטסינוס שלט במנגנון המודיעין הנרחב ובכוחות הצבא של פרו במשך רוב תקופת שלטונו של הנשיא אלברטו פוג'ימורי, מ-1990 ועד לשנה שעברה.

מתנהלות נגדו 160 חקירות על עבירות שונות המיוחסות לו, בהן שימוש במטוסו של הפרטי של פוג'ימורי להברחת סמים, מכירת נשק לארגון הגרילה הגדול ביותר בקולומביה, הלבנת כספים, והענקת טובות הנאה ושוחד לפוליטיקאים, לאנשי עסקים ולאנשי הצבא הבכירים ביותר בפרו.

היה זה גלגול מוזר נוסף בתולדותיו של המרגל בן ה-56. כאיש צבא צעיר, בסוף שנות השבעים, הודח מונטסינוס לאחר שמפקדיו גילו שמכר סודות מדינה לסי-איי-אי. לאחר שבילה שנה בכלא, למד מונטסינוס משפטים, נהפך לפרקליטם של סוחרי סמים, ולבסוף לעורך דינו של פוג'ימורי לענייני מסים וגירושים.

פוג'ימורי גם הפקיד בידיו את הטיפול בענייניו הביטחוניים והפוליטיים. הסי-איי-אי פנה אליו כדי שינהל מבצע נגד סמים, שארה"ב מימנה עד לשנה שעברה - אז נודע שמונסטינוס שיחד מחוקקים מן האופוזיציה והיה מעורב בהברחת כלי נשק לקולומביה.

ואולם, מאז הושב ללימה כשהוא כבול באזיקים, הצטמצמו עיסוקיו של מונטסינוס, וימיו גדושים כעת בתלונות על כך שמעילו דק מדי, ולא מחמם, ושאין מכבדים את זכויותיו האזרחיות. למשך תשעה ימים הוא שבת שביתת רעב חלקית - הוא זלל רקיקים, עוגיות ושוקולד שהחביא בכיסיו - בניסיון חסר תוחלת למנוע את מאסרו בבית הסוהר המאובטח באבטחה כבדה, בית סוהר שהוא עצמו סייע בתכנונו וכלואים בו ששת הטרוריסטים המסוכנים ביותר בפרו.

מונסטינוס ביקש לקיים פגישה עם שניים מן הטרוריסטים, ויקטור פוליי ואבימאל גוסמן, בחצר בית הסוהר קאלאו. לדברי התביעה, מונטסינוס היה מעוניין לכרות עמם ברית כדי לעורר מהומות, ולא היתה כל כוונה להיענות לבקשתו. מקורות בבית הסוהר אף הוסיפו, ששני הטרוריסטים ממילא לא היו מעוניינים להיפגש עם ראש שירותי המודיעין לשעבר.

"בהתחלה היה נדמה כי מונטסינוס מובס ואומלל, אולם הוא התאושש במהירות כדי לקחת על עצמו את תפקיד הסניגור של עצמו", אמר ג'ינו קוסטה, ראש שירות בתי הסוהר. "כל מי שפוגש אותו נדהם מכוח החשיבה שלו ומזיכרונו המעולה. הוא כריזמטי וחביב מאוד". מונטסינוס גם ערמומי כתמיד. לדבריו, יש בידיו אלפי קלטות וידיאו שבהם נראים האישים הבכירים ביותר בפרו במצבים אינטימיים. באחת מהן, הוא טוען, נראה התובע הראשי המופקד על חקירתו כשהוא מסניף קוקאין עם שר המשפטים לשעבר.

בכירים במערכת המשפט טוענים, שמונטסינוס ניסה לסחוט את 15 השופטים והתובעים החוקרים אותו, באמצעות סיפורים המשלבים חצאי אמיתות עם שקרים גסים. לטענתם, הוא אף ניסה להקסים את סוהריו כשפנה אליהם בשמות החיבה שלהם, שאותם זכר מן הימים שבהם היה עדיין המעביד שלהם.

לדברי כמה תובעים ושופטים שפתחו בחקירה, שבוודאי תימשך חודשים, מתחיל מונטסינוס לשתף פעולה עם התביעה - הוא מוסר פרטים חיוניים הנוגעים למבצעים הנרחבים של ציתות טלפוני שביצע, ולרשתות הסחר בנשק שבהן היה מעורב. כמו כן, הוא מסר את שמותיהם של אישים מדרגה בכירה ובינונית שהיו שותפים בעסקיו. עם זאת, הוא מסרב לדון בפשעים כגון רצח, שעליהם אפשר לגזור עונש של מאסר עולם.

"הוא מסר את שמותיהם של אנשים שהוא שיחד", אמר חוסה קרלוס אוגאס, התובע המיוחד החוקר את ענייניהם של מונטסינוס ופוג'ימורי. "כמה מן הדברים שהוא אומר נכונים, אבל דברים אחרים אינם נכונים. אני חושב שהוא רוצה לסבך את החיים של יריביו, ולסייע לאנשים שרוצים לעזור לו, כמו משפחתו, המאהבות שלו ובעלי בריתו. הוא רוצה לפסול את עצמו מלשמש כעד. אולם הוא אינו יכול לרסן את שנאתו לאנשים מסוימים".

אוגאס עצמו עומד ככל הנראה בראש הרשימה של האנשים שמונטסינוס שונא. לדברי התובע, מונטסינוס דיבר נגדו באוזני כמה שופטים בשבוע שעבר - האשים אותו בכך שהשתמש בקוקאין ובכך שביקש ממנו שוחד בשווי שני מיליון דולר בשלבים הראשונים של החקירה.

אוגאס דוחה את שתי ההאשמות. לדבריו, הוא אף שמע שמונטסינוס רמז בחלק מן החקירות שיש בידיו מידע על ההרפתקאות המיניות של כמה מהשופטים.

התובעים מחזיקים בידיהם מאות קלטות וידיאו שהקליט מונטסינוס, שרבות מהן אף שודרו בטלוויזיה. חלקן הוקלטו בארמון הנשיאותי ללא ידיעתו של פוג'ימורי. לדברי מקורות רשמיים, הקלטות מתעדות כמה פשעים חמורים, ומאז נלכד מונטסינוס, כמה מעוזריו, שנעצרו קודם לכן, החלו למסור ראיות חשובות.

לדברי בכירים במערכת המשפט, הם עדיין מנסים להבין כיצד ניהל מונטסינוס את עסקיו הרבים. הם גם מעוניינים לרדת לעומקם של יחסיו עם פוג'ימורי, ולברר אם ראש שירותי המודיעין לשעבר החביא סכומי כסף נוספים מחוץ לגבולות המדינה, לבד מ-264 מיליון הדולרים שכבר התגלו בחשבונות בנק שונים.

לדברי התביעה, מונטסינוס בוודאי יעמוד לדין במשפטים שיימשכו שלוש עד ארבע שנים. אם יורשע, הוא עשוי להיחבש בכלא לשארית חייו, אלא אם כן ישתף פעולה עם תובעיו, שמטרתם העיקרית היא להביא להסגרתו והעמדתו לדין של פוג'ימורי. הנשיא לשעבר חי בגלות ביפאן מאז נמלט מן המדינה בנובמבר, לאחר שממשלתו התמוטטה.

"קרוב לוודאי שבידיו של מישהו שכל כך קרוב לפוג'ימורי יש מידע שיפליל אותו, והוא ימסור את המידע הזה כדי לסייע לעצמו", אמר שר המשפטים דייגו גרסיה סאיאן. "הודאה כנה בפשעיו עשויה להפחית את עונשו".

(פורסם במקור ב-13.7)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ