מאת בועז לוי

שנה וחצי של מסחר במגמה שלילית, ביטאו את האכזבה הקשה של שוק ההון ממנייתה של מפתחת הסימולטורים ומערכות התחקור לקרבות אוויר בי.וי.אר מערכות.

אתמול פירסמה החברה תוצאות רבעוניות, שהעידו על המשך השיפור האיטי זה הרבעון השני ברציפות.

ואולם, למרות הקפיצה של 12% שרשמה המניה לקראת שעות הערב, היא צריכה לעבור עוד דרך ארוכה עד שתפצה את בעלי המניות שלה, ובראשם אלישרא מקבוצת כור, על ההפסדים הכבדים. גם בחישוב העלייה הזו, שווי השוק של בי.וי.אר מערכות הוא כחמישית בלבד מהשווי שלפיו רכשה אלישרא 25% ממניותיה.

התוצאות שפירסמה אתמול בי.וי.אר ממשיכות להעיד על שיפור. ההכנסות הסתכמו ב-11.7 מיליון דולר - גידול של 14% לעומת הרבעון הראשון של השנה.

למרות שיפור זה, מנכ"ל החברה, יואל קציר, עדיין זהיר בדבריו, ומוכן להתחייב רק שבסיכום שנתי החברה תעבור את רף המכירות של 40 מיליון דולר.

למרות הגידול בהכנסות, החברה עדיין רושמת הפסד תפעולי קטן של 275 אלף דולר. קציר מעריך שעד סוף השנה תעבור החברה לרווח תפעולי, ובתחילת 2002 תרשום רווח נקי קטן.

צבר ההזמנות של בי.וי.אר כולל עדיין מספר רב של פרויקטים מפסידים, השייכים לתקופה הקשה שעברה על החברה. פרויקטים אלה לא תומחרו כיאות, וכמו כן סבלו מפיגור בלוחות הזמנים. קציר מעריך שעד סוף השנה תשלים החברה כ-30% מהפרויקטים הישנים.

פרויקטים אלה פוגעים ברווחיות החברה. הרווח הגולמי צמח מ-13% ברבעון הקודם ל-14% ברבעון הנוכחי, אך קציר טוען שהרווח הגולמי הסביר לחברה (ללא פרויקטים מפסידים) נע בין 20% ל-30%, תלוי בפרויקט.

אחת הנקודות המדאיגות בתוצאות של החברה הוא ההשקעה הנמוכה במו"פ, שהסתכמה ב-166 אלף דולר בלבד ברבעון השני.

קציר אומר כי הדגש של החברה מושם כעת על הבראה ועל עמידה במחויבויות הקודמות. "אנחנו מתכננים להרחיב את היקף ההשקעה במחקר ופיתוח ברבעונים הקרובים", הוא מוסיף.

במהלך הרבעון השני הצטמצם צבר ההזמנות של החברה ל-56 מיליון דולר, לעומת 66 מיליון דולר בסוף הרבעון הראשון. קציר מסביר כי תהליך זה טבעי, וקשור לכך שההזמנות הגדולות מגיעות לקראת סוף השנה.

קציר מציין שני פרויקטים חדשים שהחברה עסוקה בפיתוחם. הראשון הוא מנוע תוכנה לביצוע סימולציות מתוצרת עצמית, היכול לשמש כבסיס לסימולטורים מסוגים שונים. המוצר השני מפותח בשיתוף פעולה עם החברה האם אלישרא, והוא מאפשר לדמות קרבות אוויר בתנאים של לוחמה אלקטרונית.

עסקיה של בי.וי.אר מתחלקים שווה בשווה בין שני סוגי מוצרים. הראשון הוא מערכות סימולטירום לכלי טיס, כלים ימיים וכלים יבשתיים. הסוג השני הכולל בעיקר את מערכת "אהוד", מעניק כלי תחקור לקרבות אוויר. "אהוד" כולל מערכות המותקנות בכלי הטיס ומקליטות את קרבות האוויר המדומים לצורכי תחקור ולימוד.

עד לפני שנים לא רבות ריכזה בי.וי.אר מאמצים במזרח הרחוק. "הם היו ונשארו לקוחות טובים מאוד", אומר קציר, "ואולם כעת אנחנו מקדישים משאבים גדולים לשוק האירופי, ובמיוחד לשוק הישראלי". הוא מוסיף כי כניסה זו לשוק הישראלי נעשית בשיתוף פעולה עם חברות אמריקאיות גדולות העוסקות בפיתוח סימולטורים.

בסוף הרבעון העסיקה בי.וי.אר כ-155 עובדים, כמעט כולם במרכז החברה הממוקם בראש העין. קציר מציין כי המשבר בשוק ההיי-טק מקל על החברה במציאה של עובדים איכותיים. "עובדים רבים שעזבו בעבר חוזרים אלינו", אומר קציר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ